www.kultur.gov.tr adresinde, Türkiye’nin Türk dünyası ile kültürel ortaklıkları konusunda bir araştırma yapınız

6.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen Önder Türkiye sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • kultur.gov.tr adresinde, Türkiye’nin Türk dünyası ile kültürel ortaklıkları konusunda bir araştırma yapınız (Cirit oyunu vb.)

Kültür Bakanlığının sayfasından Somut Olmayan Kültürel Mirası listesinde Türk kültürüne ait cirit, nevruz, ince ekmek-lavaş geleneği, karagöz, halay gibi birçok gelenek listelenmiştir. Bunlardan HIDIRELLEZ Envanter Numarası: 01.0012 ile kültür mirası olarak kaydedilmiştir.
Ağrice, Altı Mayıs, Bahar Bayramı, Eğrice, Hederlez, Hıdrellez, Hiderlez, Hızır ile İlyas gibi adlarıyla halen ülke genelinde kutlanmaya devam edilen mevsimlik bayramlardandır.Hıdrellez, her yıl 6 Mayıs’ta baharın gelişini kutlamak için düzenlenen etkinliklerle halk arasında kutlanmaktadır. Kökeni orta Asya’ya dayanan Hıdrellez, kışın sona ermesi ile doğanın canlanması, bereket ve bolluk beklentisi ile kutlanan temelinde Hızır kültürü bulunan bir gündür. Bu günün Hızır ve İlyas peygamberlerin yeryüzündeki buluşma günü olduğu inanışı da vardır. hıdrellez günü öncesi evlerde bahar temizliği yapılır, bu gün için özel olarak çeşitli yemekler hazırlanır ve halk arasında “hıdırlık” olarak adlandırılan ağaçlık ve su olan mesire yerlerinde piknik yapılır. Piknikte yemekler yenir, çeşitli oyunlar ve eğlencelerle baharın gelişi kutlanır. Bazı yörelerde alanın ortasında ateş yakılır ve ateşin üzerinden dualar, maniler ve şarkılar söylenerek en az üç defa atlanır. Bazı yörelerde ise bugünde ağaçlara bez parçaları bağlanarak dilek tutulur.

 

 

 

“www.kultur.gov.tr adresinde, Türkiye’nin Türk dünyası ile kültürel ortaklıkları konusunda bir araştırma yapınız” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.