11.Etkinlik:Karla kaplı dağlarda, yaylalarda kar üstünü delerek çıkan bu çiçek ne kadar da güzeldir.

 5.sınıf Türkçe ANITTEPE YAYINCILIK dersi için verilen 3. TEMA DOĞA VE EVREN Okland Adası Bir Sonraki Derse Hazırlık sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

11.ETKİNLİK

Aşağıdaki giriş bölümünün bir kısmı verilen hikâyeyi siz tamamlayınız. Yazınızda yabancı dillerden alınmış dilimize henüz yerleşmemiş kelimeler yerine Türkçelerini kullanmaya özen gösteriniz. Yazınıza bir başlık koymayı unutmayınız.

Sevgi ile açan

Karla kaplı dağlarda, yaylalarda kar üstünü delerek çıkan bu çiçek ne kadar da güzeldir. Zor şartlarda yetişen, dirençli ve bir o kadar da narin olan kardelenin hikâyesini öğrenince ona hayran kalacaksınız.

Çiçekler aleminde hayat tüm güzelliği ile devam ederken, güneşin parlaklığı, gökten düşen yağmur taneleri onları beslerken bir grup çiçek hasta olmuş. Ne güneş, ne yağmur ne de toprak onları canlandırmaya yetmemiş. Tüm bahar toprak üstüne çıkmayı bütün güzellikleri ile salınıp, mis kokularını yaymayı hayal ederek yaşamışlar. Arkadaşları onlara sürekli destek olmaya çalışmışlar. Bahçenin sahibi sevgi dolu küçük kız tüm çiçeklerine itina ile bakarken, filizlenemeyen çiçekleri fark etmiş. Onlar için toprağı havalandırmış, ilaç vermiş. Öyle güçlenmişler ki baharı bekleyemeden karlı kış gününde gün yüzüne çıkmışlar. Hastalıklarını yenip en çetin zamanda gün yüzüne çıktıkları için kardelen demişler onlara. Bundan sonraki tüm kışlarda çıkmışlar tüm güzellikleri ve narin yapıları ile gün yüzüne.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.