6 Mart 1915 Gecesi metnini özetleyiniz.

5.sınıf Türkçe ANITTEPE YAYINCILIK dersi için verilen 2. TEMA MİLLÎ MÜCADELE VE ATATÜRK 6 Mart 1915 Gecesi etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Metni okurken aldığınız notlardan yararlanarak metni defterinize özetleyiniz.

Komutan Cevat Bey,  mayın grup komutanı Hafız Nazım Bey’i çağırarak gecenin karanlığında Nusrat Mayın gemisi ile Çanakkale boğazına ellerinde kalan son 26 mayını dökme görevini verir. Nazım Bey, Geminin komutanlığını yapacak olan arkadaşı Tophaneli Yüzbaşı Hakkı Bey’in yanına gider. Hakkı Bey genç yaşta kalp krizi geçirmiş ve istirahatlidir. Ama bu görevi seve seve kabul eder. 7 – 8 Mart gecesi Nusrat Gemisi gecenin karanlığında yola çıkar. “Akyarlar” mevkiine vardıklarında 26 adet mayını çelik tellere bağlı şeklide kıyıya paralel olarak denize yerleştirirler. Bir ara çevreyi gözleyen düşman gemilerinin projektörleri Nusrat gemisinin yakınlarına kadar ulaşır. Düşman tarafından görülme ve görevin boşa gitme ihtimali ile herkes nefeslerini tutar. Ama Türk kıyılarından gelen projektör ışığını gören düşman gemisi fark edilmemek için yönünü değiştirir. Görev başarı ile tamamlanmıştır. Ancak gemi komutanı Hakkı Bey’in hasta kalbi bu heyecana dayanamaz ve Hakkı Bey şehit olur.

“6 Mart 1915 Gecesi metnini özetleyiniz.” için 24 yanıt

  1. Komutan Cevat Bey, mayın grup komutanı Hafız Nazım Bey’i çağırarak gecenin karanlığında Nusrat Mayın gemisi ile Çanakkale boğazına ellerinde kalan son 26 mayını dökme görevini verir. Nazım Bey, Geminin komutanlığını yapacak olan arkadaşı Tophaneli Yüzbaşı Hakkı Bey’in yanına gider. Hakkı Bey genç yaşta kalp krizi geçirmiş ve istirahatlidir. Ama bu görevi seve seve kabul eder. 7 – 8 Mart gecesi Nusrat Gemisi gecenin karanlığında yola çıkar. “Akyarlar” mevkiine vardıklarında 26 adet mayını çelik tellere bağlı şeklide kıyıya paralel olarak denize yerleştirirler. Bir ara çevreyi gözleyen düşman gemilerinin projektörleri Nusrat gemisinin yakınlarına kadar ulaşır. Düşman tarafından görülme ve görevin boşa gitme ihtimali ile herkes nefeslerini tutar. Ama Türk kıyılarından gelen projektör ışığını gören düşman gemisi fark edilmemek için yönünü değiştirir. Görev başarı ile tamamlanmıştır. Ancak gemi komutanı Hakkı Bey’in hasta kalbi bu heyecana dayanamaz ve Hakkı Bey şehit olur.

  2. Çok teşekkürler gerçekten çok güzel bir özet olmuş çok işime yaradı🤩😀😃😄

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.