Adaletin toplum hayatındaki önemi nedir?

6.sınıf Anka Yayınevi Türkçe Dersi 3.Ünite Hak ve Özgürlükler Ünitesi ödev sorularından birisi

  • Adaletin toplum hayatındaki önemi nedir?

Adalet davranışlarımızın doğru olup olmadığını gösteren ilkedir. İnsanın doğru, adil ve uygun olanı almasıdır. Demokrasi ve barış adaletin var olabildiği toplumlarda olur. Hukuk devletlerinde kurallar tüm sınıflar için geçerli olur. Kişisel çıkarları adaletin üzerinde tutmak adalet duygusunu zedeler, toplumun düzenini bozarak kişilerin bencilce yaşamasına sebep olur. Toplum düzeninin işleyişinde en önemli faktör bağımsız ve tarafsız adaletin uygulanışıdır. Bireyler adaleti içselleştirdiğinde vicdan gelişir, otokontrol hep devrede olur.

Vicdan ve otokontrolün olduğu toplumlarda hak ve özgürlükler alanı korunmuş olur. Kişilerin sahip oldukları temel hak ve özgürlükler korunmuş olur. Hayatın herhangi bir alanında haksızlığa uğrayan kişi adaletin olduğunu bildiği durumlarda hakkının korunacağını, haksız olanın cezalandırılacağına itimat ettiği sürece mutlu ve huzurlu olur. Bu durum adaletsizce davranan kişilerin de o şekilde davranmaya devam edemezler.

Adalet haksızlıkların ve suçların azalmasına ve önlenmesine katkı sağlar. Adalet bir toplumu güven ve huzur içinde bir arada tutar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.