Affan Dede metninde yer alan sorun nedir?

5.sınıf Türkçe dersi için verilen 1. TEMA: ÇOCUK DÜNYASI Çocukluk etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Yukarıdaki metinde yer alan sorun nedir? Anlatınız.

Affan Dede Metnindeki sorun, dükkânında sattığı oyuncakların eski zamanlara ait olması, zamane çocuklarının ilgisini çekmemesidir.

  • Öğretmeninizin yönlendirmesiyle dört gruba ayrılınız. Aşağıdaki soruları gruplar arasında paylaştırınız. Ardından grup sözcüsü seçerek soru ile ilgili düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

1.Çocuklar Affan Dede’nin oyuncaklarını neden beğenmiyorlar? Önceden beğenilen oyuncakların bir zaman sonra beğenilmemesinde neler etkili olabilir?

– Çocuklar, Affan Dede’nin dükkânındaki oyuncakları eski zamanlardan kalma ve az çeşit olduğu için beğenmiyorlar. Yeni çıkan oyuncakların şekilleri gerçeğe daha çok benzediği ve daha renkli oldukları için eski oyuncaklar bunların yanında çok sönük kalıyor ve bu nedenle beğenilmiyorlar.

2.Siz hangi oyuncaklarla oynamayı seversiniz? Neden?

– Erkekler için; kumandalı arabalar ve bilgisayar oyunu oynamayı severim. Çünkü arabaları, bilgisayar oyunu oynarken düşmanları yok etmeyi seviyorum.

– Kızlar için; evcilik oynamayı, bebekler ve ev eşyaları ile oynamayı seviyorum. Çünkü bebekleri ve annemi taklit etmeyi seviyorum.

3.Sizin oynadığınız oyun ve oyuncaklarla eski oyun ve oyuncaklar arasında ne gibi farklılıklar olabilir?

– Benim oynadığım oyuncaklar genellikle plastikten, renkli ve neredeyse gerçeği ile aynı şekilde oyuncaklar. Yeni oyuncaların ses çıkarma, hareket etme gibi birçok özelliği var. Eski oyuncaklar ise tahta veya demirden yapılan, basit ve gerçeğine biraz benzeyen oyuncaklar.

4.Sizce, Affan Dede yeni kuşak çocuklara oyuncak satabilmek için neler yapmalıdır?

– Affan Dede, diğer dükkânlar gibi taş bebek, kurşun asker, atlı tramvay ve piyano gibi modern oyuncaklar satarsa çocuklar onun dükkânından da alışveriş yaparlardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.