Ağaçlar hakkında neler biliyorsunuz?

4.sınıf Türkçe dersi için verilen 5. TEMA DOĞA VE EVREN Evini Arayan Ardıç Tohumu hazırlık çalışmaları sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Ağaçlar hakkında neler biliyorsunuz?

Sözlük anlamı olarak ağaç: Meyve verebilen, gövdesi odun veya kereste olmaya elverişli bulunan ve uzun yıllar yaşayabilen bitki anlamına gelmektedir. Ağaçlar insan yaşamının daha doğrusu tüm canlıların yaşamı için gerekli olan oksijeni üreten bitkilerdir. İnsanoğlu doğayı ve atmosferi atık gazlar ile sürekli olarak kirlettiği için ağaçlar olmasa atmosferdeki oksijen-karbondioksit dengesi korunamaz. Ağaçlar kendi yaşamları için gerekli olan enerjiye sağlamak fotosentez yaparlar. Fotosentez işlemi sırasında atmosferdeki karbondioksiti emerler ve oksijen üretirler.  Böylece havadaki oksijen-karbondioksit dengesi korunmuş olur.

Ağaçlar ayrıca bizler için meyve verirler, kökleri ile toprağı tutarak toprak kaymaları ve erozyonu önlerler, başta mobilya üretimi olmak üzere imalat sanayisinin ahşap ihtiyacını karşılamak için hammadde olarak kullanılırlar, kâğıt üretiminde hammadde olarak kullanılırlar. Bekli de en önemlisi birçok hayvana ev sahipliği yaparlar.

“Ağaçlar hakkında neler biliyorsunuz?” için 3 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.