“Ağaçları tıraş ettik, balıkların kökünü kuruttuk” için deneme metni yazınız. Boş Arsa

6.sınıf Türkçe dersi için verilen Boş Arsa etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • İşlediğiniz metinden yola çıkarak aşağıdaki metinde yer alan duygu ve düşünceleri tamamlayıcı bir deneme yazınız.

“Ağaçları tıraş ettik, balıkların kökünü kuruttuk” için deneme metni aşağıdaki şekilde yazılabilir:

İçimizdeki hep daha çok kazanma ve her şey benim olsun hırsı bunlara sebep oldu. İnsanoğlunun bencilliği ve bilinçsizliği sonucu, bizimde bir parçası olduğumuz doğal yaşam alanlarını, denizleri, nehirleri kirlettik. Ormanları, sanki temiz havaya hiç ihtiyacımız olmayacakmış gibi yok ettik. İlk başlar bunun pekte farkında değildik bu doğru. Ağaçları kesip onların yerine yüksek katlı binalar yaparken, güzel bir şey yaptığımızı düşünüyorduk. Öyle ya evlerimiz artık daha geniş olacak, balkonuna çıktığımızda birkaç mahalle ilerisini görecek kadar manzaramız olacaktı. Ama hiçte öyle olmadı. Her yapılan inşaat, yenilerinin habercisi oldu. Eskiden ağaçların yaprak hışırtılarını, kuşların seslerini duyduğumuz, bahçedeki çiçeklerin güzelliklerini hayran hayran izlediğimiz evlerimizin yerini karşımızdaki apartmanın duvarlarından başka bir şey göremediğimiz daireler aldı. Uçsuz bucaksız bir manzara umarken, karşımızda komşunun balkonu beliriverdi.

Demiştik ya önceleri ne yaptığımızın farkında değildik. Fakat artık çevremizi ne hale soktuğumuzu görüyor, buna rağmen bir şey yapamıyoruz. Geriye dönüşü olmayan bir yola girmiş gibi her geçen gün doğaya daha fazla zarar veriyorum. Lafa gelince herkes doğayı ne kadar sevdiğini, onu korumak içim elinden geleni yapacağını anlatıyor. Ama iş para kazanmaya gelince söylenen sözler hep geri planda kalıyor. Bir gün kazandığımız bu paraların sahip olduğumuz eski doğamızı satın almaya yetmeyeceği aklımıza hiç gelmiyor. Çünkü böyle giderse insanoğlu bilinçsiz bir şekilde doğayı katletmeye, kirletmeye ve yok etmeye devam ederse gelecekte bize oksijen sağlayan be bir ağaç kalacak, nede o ağaçları dikebileceğimiz bir toprak parçası. Düşününce bunca teknolojik gelişmeye rağmen insanoğlunun şuan içinde bulunduğu durum geçmişle kıyaslandığında daha huzurlu olduğu söylenmez. Eskiden bu kadar yüksek katlı binalarda yaşamıyorduk. Trafikteki araç sayısı bu kadar fazla değildi. Gitmek istediğimiz yerlere ulaşmamız bu kadar zor değildi. Bir yandan teknolojik gelişmeler bizlere bir miktar konfor sunsa da, bizlerde oluşturduğu stres ve doğaya verilen zarar düşünüldüğünde insan, keşke bu kadar gelişme olmasa da eski huzurlu ve doğal ortamımızda yaşayabilseydik diyor.

Tek yapmamız gereken farkında olduğumuz ama yapmaya devam ettiğimiz yanlışlardan vazgeçmek. Kendimizi düşündüğümüz kadar çevremizi de düşünmemiz. Yüz yıllardır barış içinde yaşadığımız doğayı koruyalım, denizlerimizi kirletmeyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.