Aile bireylerinin birbirlerini anlamaları niçin önemlidir?

Aile bireylerinin birbirlerini anlamaları niçin önemlidir?

Anlayış göstermek, insanların karşılıklı yaşadıklarını anlama çabasıdır. Anlayışın özünde birbirinin yerine kendini koymak vardır. bu ifadenin daha kavram olarak tabiri “empati” dir. Aile içi anlayışlı olmak gerekir. Herkesin yaşantısına, sıkıntısı ve acısına göğüs germek, onlarla birlikte üzülüp onlarla birlikte mutla olmak gerekir.

Çalışan annenin akşam evine gelip iş yapması zordur. İşte bu noktada diğer aile bireylerinin anlayışlı olması gerekir. Çocuklar ya da diğer eş akşam evde iş paylaşımı yapmalı bu da anlayışlı olmayı gerektirir. İşte anlayış yardımlaşmayı sağlar.

Anlayışlı olmak diğer fertlerin sevdiği, istediği ve değer verdiği konular ve fiillerden vaz geçmesi demektir. Buna örnek olarak ertesi gün sınavı olan bir öğrencinin bu durumuna anlayışla yaklaşmak gerekir. Bunun için tv nin açılmaması ya da evde ses çıkarılmaması anlayışın göstergesidir. İşte size kendinden vaz geçmenin örneği.

Anlayış beraberinde sevgi saygı ve yardımlaşmayı getirir. Bu nedenle aile birliğinin temelini oluşturan bu unsurlar anlayış merkezli unsurlardır. Anne de baba da kardeşler de hallerinin anlaşıldığını görmekle sevgi, saygı ve bağlılıkları artar. Bütün bunlardan dolayı iyi bir ailenin temeli anlayışa dayanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.