Aile bireylerinin birbirlerini anlamalarının önemi

Aile bireylerinin birbirlerini anlamalarının önemi

Gecemizi gündüzümüzü ailemiz ile geçiririz. Yani biz ailemizin diğer fertleriyle hayatımızı paylaşırız. Ailede paylaşım asıl hayat temellidir. Tabii bunu görebilmek ve yaşamak gerekir. Ailedeki bütün fertler aynı evi, odayı ve yaşam alanını paylaşırlar. aynı sofraya otururlar. Haliyle aynı yemeği yiyerek yemeklerini paylaşırlar. kardeşler herşeylerini eşya, oda, yattıkları ranza, okul araç ve gereçlerini paylaşırlar.

Görüldüğü üzere hayata dair her ayrıntı paylaşılıyorsa bireyler arası birbirlerini anlamaları da önem arz etmektedir. Birşeyleri paylaşırken aynı zamanda paylaşım içinde olduğunuz kişi ve kişileri daha iyi anlarsınız. Çünkü ortak bir paydanız bulunur. İnsanlar birbirlerini anladıkları için birbirlerine tahammülle yaklaşırlar. Kızgınlık, kırgınlık ve kavga ortamı oluşmaz. Bunlara gerek kalmaz. Çünkü birbirlerinin içinde bulundukları durum ve psikolojik hallerini anlıyorlardır.

Daha barışçıl bir aile ortamı oluşur. Bu durum da söz konusu aileyi olduğunda daha ideal yapar. Birbirinin halini anlayabilmek en büyük dayanışma şeklidir. Belki zordur başkalarını anlamak ya da başkalarına anlayış göstermek ama imkansız değildir. Bir de ailenin diğer fertleri söz konusuysa yani anne baba ve kardeşlerimiz onlara başkası gözüyle bakmadan anlayış göstermeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.