Aile büyüklerinizden birinin düğünü hakkında anne ya da babanızdan bilgi alarak ilginizi çeken noktaları aşağıya yazınız.

4.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen Geçmişin İpuçları – Düğünler etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Aile büyüklerinizden birinin düğünü hakkında anne ya da babanızdan bilgi alarak ilginizi çeken noktaları aşağıya yazınız.

Dedemlerin zamanında düğünler Cuma günü başlar, Pazar günü ikindi vakti sona erermiş. Gelin ile damat birbirini düğünden önce sık sık göremezmiş. Geline bir tarla, bir inek veya birkaç koyun mehir olarak verilir yani geline hediye edilirmiş.  Gelinin çeyizi köyün gençleri tarafından ellerde taşınarak kız evinden alınır, damadın evine götürülür, düğün öncesi bir hafta boyunca gelinin çeyizleri damadın evinde köy halkı için sergilenirmiş. Gelini almaya at ile gidilir, gelin ata bindirilerek köy meydanı gezdirilir sonra da damadın evine götürülürmüş. Gelinlikler şimdi olduğu gibi beyaz değil kırmızı renk olur, günümüzdeki duvak benzeri bir başlık kullanılırmış. Davetliler için davul zurna eşliğinde eğlenceler düzenlenir, kazanlarda yemekler hazırlanırmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.