Aile Büyüklerinizi Sevip Onlara Saygı Göstermemiz Niçin Önemlidir? Açıklayınız.

Aile büyüklerimiz kimlerdir? Başta anne, baba, anane, babaanne, nine ve dedelerimizdir. Bu insanlar bizim atalarımızdır. Bir anlamda dünyaya gelişimizin vesilesidir. Eğer onlar olmasaydı bizler de olmazdık. Öncelikle meseleye bu tarafından bakmak gerekir. Çoğu gencin unuttuğu bu ayrıntıyı başta vermeyi gerekli gördük. Bazen gençler anne ve babalarına kızdıkları zaman “ben mi istedim dünyaya gelmeyi, istemeseydiniz beni” gibi son derece çirkin ithamlarda bulunmaktadır. Bu çirkin ithamların asla ve asla dinimizde yeri yoktur. İnsani anlamda da kabul edilir nitelikte değildir. Öncelikle insanı Allah diker ve insana yaratılır. Anne ve babalarsa sadece onun dünyaya gelmesinde bir vesiledir. Konuyu böyle düşünüp onlara sevgi ve saygı göstermek gerekir.

 

Dinimizin anne ve babaya kati surette itaat etmeyi emreder. Onlara “öf bile demeyiniz” diye Kuran-ı  Kerimde ayette buyurulur. Anne ve babaya kızmamak, karşı çıkmamanın ölçüsü “öf” kadar basit bir hareketi bile men ederek tavsiye edilmiştir. İşin ölçüsü bu kadar hassastır. Fakat maalesef şimdiki gençler anne ve babalarıyla tıpkı arkadaşlarıyla muhatap olur gibi bir üslupta konuşurlar. Bunun da dinimizde yeri bulunmamaktadır.

 

Bir de unutmamak gereken başka bir mevzu da şudur ki; dünya etme bulma dünyasıdır. Yani başkalarına ne yaparsanız aynısını ya da fazlasını karşılık olarak görürsünüz. Anne babaya saygısızlık ve sevgisizliğin cezası ahiret hayatına kalmaz. Bu dünyada verilir. Onlara isyan mı ettiniz, ya da terbiyesizce bir davranış mı sergilediniz hiç şüphe yok ki bu dünyada yaşıyorken bunun vebalini ödeyeceksiniz demektir.

 

Aile büyüklerimize değer vermek, onları özel gün ve gecelerde hatırlamak, onlara şefkatle yaklaşmak dini ve insani bir vecibedir.  Bayramlarda hatırlamak, ziyaretlerinde bulunmak, ellerini öpmek, saygıda kusur etmemek yine gerekliliklerdendir. Dinimizce yapılması gereken tüm bu fiil ve davranışlar sevap olarak değerlendirilir. İşin bir de ahiret hayatımıza bakan yönü bulunmaktadır. Hal böyle olunca bu çerçevede onlara saygı ve sevgide kusur etmek gerekir. Ya da bunun için çaba sarf etmek gerekir. Belki tam anlamıyla beceremeyiz ama bunun için uğraşmalı ve onların gönüllerini kazanmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.