Aile İçi Yardımlaşma Aile İçi İlişkileri Nasıl Etkiler?

Aile İçi Yardımlaşma Aile İçi İlişkileri Nasıl Etkiler? Aile İçindeki Yardımlaşmanın Aile İçi İlişkileri Nasıl Etkilediğini Aile Büyüklerinizden Öğreniniz.

Aile toplumun en küçük topluluğudur. Diğer ifadeleriyle aile toplumun yapı taşı ve temelidir. Eğer aile birliği sarsılırsa toplum birliği de sarsılır. Bu bakımdan aile birliği aile içi dayanışma ve yardımlaşma çok mühimdir. Bu konu aile kadar toplum için de elzemdir. Aile bütünlüğü sağlanıyorken aynı zamanda toplum birlik, beraberlik ve bütünlüğü de sağlanmaktadır.

Aile içi yardımlaşma karı ve koca olarak eşler arasında olabileceği gibi kardeşler, abi ve ablalar arasında da olabilir. Tabii çocuklar ve aile büyükleri arasında da olabilir. Bu güzel yardımlaşmalar aile içi fertlerin birbirlerine saygı ve sevgisini arttırır. Muhabbeti geliştirir. Bireyler arasındaki güveni ve aile saadetini arttırır.

Aile birliği çok mukaddes bir topluluktur. Bu mukaddes birliği yardımlaşma gibi yine mukaddes bir davranışla taçlandırmak adeta ortaya çok daha düzenli ve ideal bir aile ortamı çıkaracaktır. Haliyle bu ideal küçük topluluk sonrasında ideal büyük bir toplum ortamını oluşturacaktır.

Aile içi yardımlaşma ailenin geleceğini de belirler. Yani aileye gelecek vaad eder. Bozulup dağılmasını önler. Eşler arasında ayrılmanın konusu geçmezken kardeşler arasında da herhangi bir ayrışma, kavga ya da farklı bir olumsuz durum gelişmez. Bunlar da birliğin temelini oluşturur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.