Aile kurumunun korunması için nelere dikkat edilmelidir?

Aile kurumunun korunması için nelere dikkat edilmelidir?

Aile mukaddes bir boyutu olan güzel bir topluluktur. Onun korunması, birliğini dağıtmak için yapılan dış etkenlerin ona zarar vermemesi için bireyler ve toplum bazında çalışılmalıdır. Peki neler yapılmalıdır? İşte cevapları.

  1. Öncelikle bu konuda bireylerin bilinçlendirilmesi gerekir. Ailenin bir kurum olduğu muhafaza edilmesi ile ilgili fertlere bakan yönü anlatılmalıdır.
  2. Aile bireylerinin bu kurumu korumak adına birbirlerine sevgi ve saygı ile davranmaları gerektiği bilinmelidir. Aile üyeleri birbirlerini uyarabilirler. Bu konuda çocuklardan ziyade aile büyüklerinin yani anne ve babanın yapıcı tavırları daha etkili olacaktır. Ne de olsa büyüğe saygı ve büyük sözü dinleme daha yaygın kavramlarımızdır. Yaptırımı daha fazla olacaktır.
  3. Zaman zaman toplumu bilgilendirici aile seminerleri verilmektedir. Bu seminerler katılımcılarına çok şeyler kazandırmaktadır. Bu konuda duyarlı olup seminerlere katılmaya özen gösterilmelidir. Mümkünse aile üyelerinin tamamının katılması bir kişinin katılmasında çok daha verimli olacaktır. Bunun için teşvik edici davranılabilir.
  4. Konuyla ilgili usta yazarların elinden çıkmış kitaplar okunmalıdır.
  5. Aile danışmanları bulunmaktadır. Olası bir sorun ve sıkıntının üstesinden gelinemiyorsa aile danışmanlarında faydalanılmalıdır.
  6. Aile ve sosyal politikalar bakanlığı aile kurumunun korunması, birlik ve beraberliğinin sağlanmasını amaç edinmiş bakanlığımızdır. Gerektiğinde bu kuruma başvurulup rehberlik edilmesi talep edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.