Ailede Kardeşlerin Birbirine Sevgi ve Saygıyla Davranması Neden Önemlidir?

Ailede Kardeşlerin Birbirine Sevgi ve Saygıyla Davranması Neden Önemlidir?

Ailede kardeş sahibi olmak önemli bir yakınlıktır. Abi, abla ya da kardeşler ikiz olabilir. Ailenizdeki durumunuz hangisiyse kardeşler birbirlerine karşı sevgi ve saygı çerçevesinde davranmalıdır. Bu konu önemlidir öncelikle kardeşliğin gerekliliğidir.

Büyük kardeş küçüğe sevgi gösterirken küçük kardeş büyüğe saygı göstermekle sorumludur.   Kardeşlik bağı böylece daha derinlik ve sağlamlık kazanacaktır. Sevgi ve saygı çerçevesi etrafında kurulmuş bir kardeşlik bağı ailenin birbirine daha iyi kenetlenmesini sağlar. Ailenin geleceğini garantiler.

Her iki kardeş de yerini bilir. Ona göre sosyal yaşamlarında da büyüklerine ve küçüklerine karşı nasıl davranılacağını bilirler. Çünkü ev içinde buna göre davrandıkları için kendilerini aile içinde terbiye etmiştirler. Dolayısıyla dışarıdaki davranışlarını da kontrol edebilirler.

Kardeşler birbirlerine karşı görev ve sorumluluklarını bilirlerse ev içinde tartışma ve kavga ortamı oluşmaz. Haliyle birbirlerini kırarak aralarını açmazlar. Küslük oluşmaz. Böylelikle kardeşler aralarındaki sevgi ve saygı sınırını korumuş olurlar.

Aralarında yardımlaşma kavramı gelişir. Kardeş, başları sıkıştığında dayanacakları tek kan bağı olan bireydir. Bu nedenle de sırlarını dertlerini paylaşacakları en güvenilir kişidir. Sevgi saygı sınırı korundukça da bu güven duygusu perçinlenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.