Ailemizde sevgi saygı ve yardımlaşma olması niçin önemlidir?

Ailemizde sevgi saygı ve yardımlaşma olması niçin önemlidir?

Aile en samimi ortam olduğundan içinde yaşananlar da önem arz etmektedir. Hem gece hem gündüzleri aynı yaşam alanı paylaşılır. Hal böyle olunca herşey yaşanabilir. Anlaşmazlık, kavga, tartışma, mutluluk, kutlama gibi birbirine tezat kavramlar da iç içe yaşanır. Normal olanı da budur. Bu şekilde şeylerin birlikte yaşanması normaldir. Önemli olan dozunu ayarlamak, aile içindeki ilişkilerde sınırları koruyabilmektir.

Aile sevgi, saygı ve yardımlaşma kavramlarının birlikte yaşandığı ortamdır ya da böyle olmalıdır. Bu onun devamlılığı ve bütünlüğü için elzemdir. Küçükler küçüklüklerini bilmeli anne babalarına saygı gösterirken büyüklerin de çocuklara sevgi göstermeleri önemlidir. her iki kavram da hafife alınmadan karşılıklı olarak gösterilmeli bizzat yaşanmalıdır. “Seni seviyorum” denilemese bile annenin babanın ve çocukların yanaklarına kondurdukları bir öpücük dahi sevgi için yeterlidir. Aslında mümkün olsa da “seni seviyorum” diyebilsek! En güzeli en doğrusu aslında.

Kız çocukları annelerine, erkek çocukları babalarına yardım ederlerken, kardeşler de zaman zaman yardımlaşmadan geri durmamalıdır. Ve tabii eşlerin yardımlaşması da önemlidir. yardımlaşma insanlar arası sevgi duygusunu arttırır. Sevgi de beraberinde bağlılığı getirir. Zaten ailede olması gereken de budur. Böylelikle aile birlikteliği  dünü ve bugünü için güzel hatıralar biriktirirken yarınlarını da teminat altına almış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.