Ailenin birey ve toplum açısından önemini belirtiniz.

Ailenin birey ve toplum açısından önemini belirtiniz.

Aile birkaç bireyden oluşur. Anne baba ve çocuklardır. Bazen bu topluluğa büyükanneler, büyükbabalar da girebilir. Hem birey hem toplum açısından aile önemli bir kavramdır. Huzur, güven, adalet, birlik, beraberlik ve mutluluğun en samimi adresidir.

Bireyler açısından aile ile insanlar yalnızlıktan kurtulurlar. Başkalarıyla aynı ortamı paylaşmayı öğrenirler. Dolayısıyla hem maddi hem manevi değerlerin paylaşımını aile sayesinde öğrenirler. Aile insana iç disiplini öğretir. Büyüklere saygılı olmayı küçüklerine karşı da sevgiyle davranmayı öğretir. Birey kendini daha rahat ve mutlu hisseder. Korkularından emin olur. üzüldüğünde, sıkıldığında ve yaşadığı farklı bir anlaşmazlıkta arkasında ailesinin olduğu düşüncesi onu çok rahatlatır ve mutlu eder.

Aile toplumun en küçük birimi olduğundan ondaki çatlamalar, ayrışma ve dağılmalar toplumun yapısını da etkiler. Bir anlamda konuya toplum açısından yaklaştığımızda aile toplumun yapı taşıdır diyebiliriz. Bu nedenle toplumun birlik ve beraberliğinin temelini aile birlik ve beraberliği oluşturur. Bu bağlamda ailenin dünü bugünü yarını toplumun dünü bugünü ve yarınıdır. O halde toplumun geleceğine güvenle bakması aile saadetine bağlıdır. Ailedeki çözülmeler toplumda da çözülmelere sebep olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.