Alis Harikalar Diyarında Tavşanın Peşinden metnini özetleyiniz.

5.sınıf Türkçe dersi için verilen Alis Harikalar Diyarında – Tavşanın Peşinden etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Aşağıdaki alana ya da defterinize “Alis Harikalar Diyarında – Tavşanın Peşinden” metninin özetini yazınız.

Küçük ve meraklı bir kız olan Alis, ırmağın kenarında ablası ile otururken canı sıkılır. Birden yelek giymiş, elindeki saate bakarak geç kaldığını söyleyen, koşan bir tavşan görür ve onun peşinde o da koşmaya başlar. Hiç tereddüt etmeden tavşanın girdiği deliğe o da girer ve yerin merkezine doğru yavaşça düşmeye başlar.

Sonunda kendini Kurumuş yaprakların üzerinde bulur. Tavşan önünde koşmaya devam ediyordur ve Alis  de onu izler. Alis’in girdiği geçitte birçok kapı vardır fakat hepsinin kapısı kilitlidir. Alis, ortada bir masanın üzerinde duran altın anahtarı fark eder ve “bu anahtar mutlaka kapılardan birini açıyordur diye” düşünür. Fakat anahtar delikleri oldukça büyüktür, anahtar hiçbir kapıya uymaz. Bu sırada bir perdenin arkasına gizlenmiş küçük bir kapı fark eder. Anahtar bu kapıyı açar. Alis, kapıyı açınca karşısına kendisini sığmayacağı kadar dar bir geçit çıkar. Geçidin sonunda daha önce hiç görmediği kadar güzel bir bahçe vardır.Alis, buradan geçmek için kendisinin küçülmesi gerektiğini düşünürken, daha önce altın anahtarı aldığı masanın üzerinde “beni iç” yazılı bir şişe görür ve o şişedeki sıvıyı içer. Alis’in boyu küçülür. Tam kapıdan geçeye hazırlanırken bu kez kapının anahtarına masanın üzerinde unuttuğunu fark eder ve masaya küçük boyu ile tırmanmaya çalışır. Fakat başaramaz ve ağlamaya başlar. Bu sırada masanın hemen altında içinde meyveli kurabiye olan ve üzerinde ” beni ye” yazan bir kutu görür. Kurabiyeden bir ısırık alır fakat hiç bir şey değişmez. Olağan üstü şeylere tam bu kadar alışmışken ısırdığı kurabiye sorası hiçbir değişik olmayınca Alis, kurabiyeyi çiğnemeden yutmaya başlar

“Alis Harikalar Diyarında Tavşanın Peşinden metnini özetleyiniz.” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.