Alis neden sıkılıyor?

5.sınıf Türkçe dersi için verilen Alis Harikalar Diyarında – Tavşanın Peşinden etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

1.Alis neden sıkılıyor?

– Alis, yapacak bir şey olmadığı ve ablasının kitabı resimli olmadığı için canı sıkılıyor.

2.Alis’in kitaplar konusundaki düşüncelerine katılıyor musunuz? Neden?

– Alis’in bu düşüncesine katılmıyorum. Çünkü kitaplardaki resimler ve konuşmalar her zaman işe yarar şeyleri anlatmak için yeterli olmayabilir.

3.Alis’in ablasına haber vermeden bilmediği bir yere gitmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

– Bence ablasına haber vermeden bir yerlere gitmesi doğru bir davranış değil. Çünkü onu merak ederler ve nerde arayacaklarını bilemezler.

4.Alis’in şişedeki suyu içmesini, kutudaki çöreği yemesini doğru buluyor musunuz? Neden?

– Alis’in şişedeki suyu içmesi bence doğru değil. Ne olduğundan emin olmadığı bir şeyi içmesi onun hayatını tehlikeye sokabilirdi.

5.Bir ürünün güvenle tüketilip tüketilemeyeceğini nasıl anlarsınız?

– Bir ürünün güvenli olduğunu üzerindeki etiket bilgilerinden anlarız. Ürünün içeriğinde neler olduğu, devletin ilgili kurumlarından alınan üretim izinleri, son kullanma tarihi, kalite standartlarına uygunluğu gibi bilgiler bu etiketlere yazılmaktadır.

6.Sizce yazar, çocukların dünyasını tanıyor mu? Metinden örneklerle açıklayınız.

Bence yazar çocukların dünyasını tanıyor, çünkü onların hayata karşı meraklarını (tavşanı hiç sorgulamadan izlemesi), değişik şeyleri denemedeki cesaretlerini (şişedeki sıvıyı içmesi) ve sevdiği yiyecekleri (karamela ve çörekler) hikayede kullanması onun çocukları iyi tanıdığına örneklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.