Allah, Verdiği Nimetler Karşısında Bizden Ne Bekler? Düşününüz.

Allah bize sonsuz nimetler bahşetmiştir. Bedenimizde, çevremizde, hayatımızı idame ettirmemiz için sayamayacağımız kadar çok nimetlerle donatmıştır. Onların nimet olduğunu öncelikle onlar hakkında düşünerek görebiliriz. Peki verdiği nimetler karşılığında Allah bizden ne bekler?

  1. Öncelikle onların O’ndan gelmiş nimetler olduğunu bilmek ve bu bağlamda şükretmek ve hamdetmek gerekir.
  2. Yiyip içerken besmeleyle başlamak ve “elhamdülillah” sözüyle bitirmek gerekir.
  3. Allah kullarına O’nu sıkça anmaları ve hatırlamaları için günde 5 vakit namaz farz kılmıştır. Her gün yoğun günlük koşuşturmada sabah, öğle ve akşam ve yatsı namazları olmak üzere günde 5 sefer huzuruna namaz vesilesiyle durmak gerekir.
  4. Efendimiz Hz Muhammed (sav) vasıtasıyla gönderdiği Kuran-ı Kerim’i okumamızı ister. Ancak kullar onu okudukça O’nun emir ve yasaklarını öğrenebilir.
  5. Yılda bir ay boyunca tutulan Ramazan ayı orucunu da tutmamız üzerimize Allah tarafından farz kılınmış yani emrolunmuş bir başka önemli ibadettir. Oruçla O’nun nimetlerinin farkına varırız. Bu yönüyle de oruç diğer ibadetlerden ayrılır.
  6. Fakiri koruyup gözetmemizi ister. Zekat ve sadaka vererek onlarla malımızı paylaşmamızı ister.
  7. Maddi durumu iyi olanların ömürde bir sefer hac ibadetini yerine getirmesi gerekmektedir. Hac ibadeti ramazan ayında yapılan hem beden hem sahip olunan malın şükrünü ifade eder.
  8. Ramazan ve kurban bayramlarını sayıp gerekli şekilde değerlendirmemizi ister. Maddi durumu kurban kesmeye yeterli olanlar kestikleri kurbanın etini fakir insanlarla paylaşmakla mükelleftir.
  9. Maddelerin bütününden görüldüğü üzere Hak Teala verdiği nimetlerin karşılığında bekledikleri hem bireylerin hem toplumun huzuru için de önemli ibadet ve fiillerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.