Allah’ın koymuş olduğu sınırları gözetenler ile o sınırları çiğneyen kimseler, bir gemideki yolculara benzer. Yukarıdaki hadisi sorumluluk açısından yorumlayınız.

8.sınıf MEB Yayıncılık Din Kültürü Dersi 3. Din ve Hayat Ünitesi ödev sorularından birisi

YORUMLAYALIM (sayfa 82)

“Allah’ın koymuş olduğu sınırları gözetenler ile o sınırları çiğneyen kimseler, bir gemideki yolculara benzer. Onlar kendi aralarında kura çekip gemiyi paylaşmışlar ve kimilerine geminin üst tarafı, kimilerine de alt tarafı düşmüştü. Geminin alt kısmında bulunanlar, suya ihtiyaç duyduklarında, yukarıdakilerin yanına geliyorlar ve su ihtiyaçlarını oradan gideriyorlardı.

Bir defasında kendi kendilerine, ‘Biz kendi payımıza düşen alt kısımda bir delik açsak da yukarıdakileri hiç rahatsız etmesek.’ dediler. Eğer yukarıdakiler, alttaki insanları istekleriyle baş başa bırakırlarsa, topluca helâk olurlar. Eğer onlara engel olurlarsa, hem kendileri hem de diğerleri kurtulur.” ( Buhârî, Şirket, 6.)

Yukarıdaki hadisi sorumluluk açısından yorumlayınız.

Sorumluluk bir insanın yapması gerekenlerdir. İslam’a göre sorumluluk kişinin görevlerini yerine getirmesi, getirmediğinde hesaba çekilmesidir. Kişi iman, amel, söz ve davranışlarından sorumludur. Sorumlu olmamış olsaydı iyi ile kötü arasında bir fark olmazdı. Bu durum toplumda da huzur ve güvenin bozulmasına sebep olurdu. Kişilerin yaptığı ya da yapmadığı birçok durum toplumun da etkilenmesine sebep olur. Bireysel sorumluluklarımız olduğu gibi bir arada yaşadığımız sürece birbirimize karşı da sorumluluklarımız vardır. Bir kişinin sorumsuzca davranışı bütün toplumu olumsuz etkileyebilir. Herkes sorumluluğunu bilir ve yerine getirirse huzur ve güven ortamı oluşur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.