Allı Turnalar Tuz Gölünde Gazete haberinden hareketle bir hikaye yazınız.

7.sınıf Türkçe dersi için verilen Son Kuşlar etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

Allı Turnalar Tuz Gölünde Gazete haberinden hareketle bir hikaye yazınız.

Allı Turnalar Tuz Gölünde için hikaye aşağıdaki şekilde yazılabilir:

DOĞAL DENGE

Her yıl tatil planımızdan farklı olarak bu yıl denize  gitmek yerine birden çok ilimizi  gezmeyi planladık. Tatil planımızdaki değişikliğin sebebi benim belgesellere olan merakım oldu. Uzun zamandır takip ettiğim belgesellerde hep azalan ve yok olmaya mahkum olan hayvanlardan bahsediyordu. Bu canlılardan biri de Türkiye de allı turna olarak bilinen flamingolardı. Genelde Afrika ülkelerinde yaşayan flamingolar tuz gölünde de varmış ama git gide sayıları azalmakta imiş. Azalan bu canlıları maalesef yok olmadan görmeyi çok istedim. Bu düşüncemden bahsedince ailem de olabileceğini söyledi.

Tatil zamanı yaklaşmıştı. Evde annem hazırlıklarını tamamladı. Babam iş yerinden iznini aldı. Nihayet yarın sabah yola çıkacağız. Bu bizim için farklı olacak olan gezimiz için çok heyecanlı idim. Heyecanımı bastırıp erkenden yattım. Sabah erkenden kalkıp kahvaltımızı yapıp yola koyulduk. Yol boyunca canlı türlerinin neden yok olduğundan bahsettik.

Babam doğada müthiş bir düzen vardır aslında ama bilinçsiz insanların doğaya verdikleri zarar doğadaki bu düzeni alt üst etti. Dünyamızı tehdit eden küresel ısınma insanlar fark edemese de en çok insanlara zarar veriyor. Ama etkisi bitki ve hayvan türlerinde daha çabuk ortaya çıkıyor diye sözlerini tamamladı.

Nihayet tuz gölüne gelmiştik , ben deniz misali bir su beklerken çok sığ kalmış bir su birikintisini görünce flamingoların neden yaşayamadıklarını anladım. Az sayıda var olan allı turnaları seyre daldım. Karınlarını doyurma çabaları, sakin gezişleri çok güzeldi. Ne istiyor bu insanlar bu canlılardan diye serzenişte bulundum. Okul başladığında bir slayt hazırlayıp öğrencilere sunmak için fotoğraflar çektim. İnsanların bilinçlenmesi için elimden geleni yapmaya söz verdim. Keşke doğa hiç bu kadar zarar görmeden insanlar bilinçlendirilebilseydi. O zaman bu canlılar hala çok sayıda yaşamaya devam edecekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.