Amerika Kıtasına Neden Yeni Dünya Adı Verilmiştir

  • Amerika Kıtasına Neden Yeni Dünya Adı Verilmiştir? Amerika gibi yeni kıtaların keşfinin günümüz bilimsel birikimine etkilerinin neler olduğunu düşünüyorsunuz?

Amerika 1942 de keşfedilmiştir. Daha sonra sömürge ve yerleşim yeri olarak kullanılmaya başlandığı için “Yeni Dünya” denmiştir. Amerika’nın keşfi ile coğrafi bilgiler artmıştır. Bu yeni kıtalarda bulunan ürün ve değerli madenler bilimsel gelişmelere katkı sağlamıştır. Yeni keşifler yapma yolundaki bilimsel çalışmlar, günümüz bilimsel birikimin oluşmasında önemli bir yere sahiptir.

Coğrafi keşiflerle Amerika’yı ilk bulan Kristof Kolomb, Hindistan açıklarında bir adaya ulaştığını düşünmüştür, Amerika’yı keşfettiğini öğrenememiştir. Aslen İtalyan olan Amerigo Vespucci, İspanyollar adına çalışan bir kâşif olarak  1497 ve 1499 yıllarında gemilerini Güney Amerika kıyılarını taramıştır. Gezileriyle ilgili keşifleri ve tuttuğu raporları İspanyaya gönderdiğinde, buranın Hindistan olmadığını, yeni bir kıta olduğunu belirtmiştir. Bu raporu İspanya ve tüm Avrupa’da büyük bir ilgi ile karşılanmıştır. Amerigo Vespucci’nin keşifleri 1503 yılına kadar devam etmiş, Güney ve Orta Amerika’nın kimse tarafından bilinmeyen birçok yerini keşfetmiştir. Bu nedenle de Amerika’ya, yeni keşfedilen bir kıta olduğu için “Yeni Dünya” denmiştir. Buranın Hindistan değil de başka bir kıta olduğunu keşfettiği için bu kıta onun adıyla anılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir