Anne ve babanızın söylediklerinizi dinlemesi ve düşüncelerinize değer vermesi sizi nasıl etkiler?

Anne ve babanızın söylediklerinizi dinlemesi ve düşüncelerinize değer vermesi sizi nasıl etkiler?

Çok mutlu olurum. Ailemin içinde bir yerim olduğunu hissederim. Değerli olduğum düşüncesi oluşur. Annem ve babamın benim fikirlerimi sayması anlamına gelir ki ben bu durumdan çok memnun olurum.

Bir seferinde ailemiz içinde ve ailemizle ilgili karar verilmesi gereken bir konu olmuştu. Annem ve babam aralarında konuşmuşlar ve tam karar alamamışlar. Sonra konuyu kardeşim ve benle de paylaştılar. Ben konunun detaylarını öğrendim. Sordum ne nasıl diye. Sormam gerekenleri. Yani annem ve babamın ne düşündüklerini öğrendikten sonra bana sordu annem. Çok mutlu oldum. Sorunu benimle paylaşmalarından. “Annecim biraz düşünmek istiyorum” dedim ve sonra biraz kafamı yorduktan sonra konuyla ilgili fikirlerimi hem kardeşim hem de anne babamla paylaştım. Böylelikle bir karara varabildik. Bir soruna çözüm üretmiş oldum. Kendimi çok mutlu hissettim.

Eğer bana danışmasalar fikrimi sormasalar kendimi o eve ait hissetmem. Moralim bozulur ve ailemden dahi soğuyabilirim. Kendi kendime “benim fikrimi niye almıyorlar ben de bu evde yaşıyorum” diye sorarım. Bu sorunun cevabını veremezsem usulünce anneme sorarım. “Ben de bu konuda böyle düşünüyorum” diye fikrimi onunla paylaşırım.

İşte bütün bunlardan dolayı aile ile ilgili herhangi bir konuda karar verilecekse ailenin bütün fertlerinin görüşü alınmalıdır. Bu davranışın aile saadeti ve huzuru için gerekli olduğunu düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.