Araştırdığınız türkünün hikayesini kendi cümlelerinizle yazınız.

7.sınıf Türkçe dersi için verilen 1.Ünite Milli Kültür Ben Bir Küçük Kilimim etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Araştırdığınız türkünün hikâyesini kendi cümlelerinizle yazınız. Yazınıza uygun bir başlık bulunuz.

Hastane Önünde İncir Ağacı Hikâyesi:

Yozgatlı bir genç askerde verem hastalığına tutulur ve hava değişimi için memleketi gelir. Beşik kertmesi olan komşu kızı ile görüşmek ister fakat kız tarafı gencin hastalığını öğrenir ve genci sevdiği ile görüştürmezler. Hasta genç gün geçtikçe mum gibi erimeye başlar, gencin bu haline daha fazla dayanamaya ailesi kız tarafına yalvarır, yakarır fakat sonuç alamazlar.

Kız tarafı görüşme için hasta gencin tedavi olmasını şart koşar. Genç, o gece tedavi olmak için İstanbul’a doğru yola çıkar. O zamanlarda verem hastalığı ince hastalık olarak bilinir ve tedavisi de yoktur. Genç hastaneye yatar, hastalığı gün güne iyice ağırlaşır. Göz önünde gönlünde nişanlısı, anası, ailesi dolaşır. Gözü hastane bahçesindeki incir ağacına takılarak, zor güç titreyen elleriyle bu beyitleri yazar. Bir ay geçmeden gencin ölüm haberi gelir. Yazıp şapkasının içine koyduğu bu beyitleri eşyalarıyla birlikte hastanede ailesine teslim ederler.

Hastane Önünde İncir Ağacı

Ağıt düzeninde bu türkü derlenmiştir.

Hastane önünde incir ağacı anam ağacı

Doktor bulamadı bana ilacı anam ilacı

Baştabip geliyor zehirden acı anam vay acı

Garip kaldım yüreğime dert oldu

Ellerin vatanı bana yurt oldu

 

Mezarımı kazın bayırdan düze

Yönünü çevirin sıladan yüze

Benden selam demen hayırsız kıza

Gurbet elde garip kaldım ağlarım

Ateş aldım yüreğimi dağlarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.