Arkadaşlarınızla birlikte aile içinde ortaya çıkabilecek bir sorun ve sorunun çözümünü belirleyiniz.

Arkadaşlarınızla birlikte aile içinde ortaya çıkabilecek bir sorun ve sorunun çözümünü belirleyiniz.

Sorun: Evinizde kendinize özel bir odanız olsun istiyorsunuz. Fakat imkanlar buna elvermemektedir. Bir de kardeşiniz var haliyle evinizin oda kapasitesi ve sayısı buna müsait değil. Siz istiyorsunuz aileniz olmaz diyor. Zamanımızın en çok karşılaşılan aile problemi olan bu durumda  ne yapılmalıdır?

Çözüm:

  1. Bu konudaki sorun ve istekler açık bir şekilde ve uygun bir dille anne baba ve kardeşle paylaşılmalıdır. Bunun için bir aile toplantısı yapılabilir. Bu sorun bütün evin düzenin ilgilendirdiğinde herkesin fikri önemlidir.
  2. Neden özel oda istiyorum? sorusunun cevabı verilmelidir. Hem birey kendisine hem diğer aile fertlerine. Bunun için kesinlikle uygun bir dil seçilmelidir. İstek saygı ve sevgi çerçevesinde anlatılmalıdır.
  3. Anne babanın burada kardeşler arasında ağırlığını koyması gerekir. Aslında özel odanın ev içi bakımından da çocuk bakımından da gerekli olmadığı anlatılmalıdır. İki kardeşin aynı odayı paylaşması teşvik edilmelidir.


  4. Sadece bir bireye ayrılmış oda bu kadarla kalmayıp oda evin bütününden soyutlandığı gibi oda sahibini de yalnız yaşamaya meyilli hale getirecektir. Paylaşımı unutturacaktır.
  5. Kısacası özel oda isteyen çocuk diğer çocukla aynı odayı paylaşması özendirilmeli ve çocuklar yalnız yaşamaya teşvik edilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.