Aşağıda belirtilen yerlerde ve dönemlerde yaşayanlar, tarihsel gelişim içinde ayakkabıyla ilgili neler yaptılar? Dinlediğiniz metne göre listeleyiniz.

4.sınıf Türkçe dersi için verilen AYAKKABININ ÖYKÜSÜ ödev sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Aşağıda belirtilen yerlerde ve dönemlerde yaşayanlar, tarihsel gelişim içinde ayakkabıyla ilgili neler yaptılar? Dinlediğiniz metne göre listeleyiniz.

Kısaca açıklayalım;

Mezopotamya da: günümüz ayakkabılarına benzen ilk örnekleri kullanmışlardır. kısa ökçeli, yumuşak, deri ayakkabılar kullanmışlardır.

Romalılar döneminde: bu dönemde ayakkabılar kişilerin cinsiyetlerine ve toplumdaki konumlarına göre değişiyordu. İlk defa sağ ve sol ayak için ayrı ayrı ayrı ayakkabı kullanmışlardır.

İngiltere de: ayakkabıya numara verme işlemi başlamışlardır. ayakkabılar elde yapıldığı için ayakkabıcılar çok saygın kişilerdi.

Çin ve Japonya da: kadınların zariflikleri ayaklarının küçük olması ile değerlendirilirdi. Bu yüzden kız çocuklarına küçük yaştan itibaren küçük numaralı ayakkabılar giydiriliyordu.

Afrika da: yerliler ayakkabılardan hoşlanmıyorlardı. Kaşiflerin ayakkabı giymesini, keçi ayağı şeklinde olan ayaklarını gizlemek istemeleri olarak düşünüyorlardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.