Aşağıdaki boşluğa seçeceğiniz bilimsel ve teknolojik bir gelişmeyi yazarak bu gelişmenin insan hayatına olumlu ve olumsuz etkilerini belirtiniz.

6.sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Dersi 4. Ünite Bilim ve Teknoloji Hayatımızda sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

Ölçme ve değerlendirme (sayfa156)

  • Aşağıdaki boşluğa seçeceğiniz bilimsel ve teknolojik bir gelişmeyi yazarak bu gelişmenin insan hayatına olumlu ve olumsuz etkilerini belirtiniz.

Bilimsel ve teknolojik gelişme:

A)Olumlu yönleri: günlük hayatımızı kolaylaştırdı. Başka işlerimiz için daha fazla zaman oluştu.

B)Olumsuz yönleri: insani ilişkilerimizi azaltmıştır. Zamanımızın çoğunu teknolojik aletlerle geçirerek zaman israfı yapıyoruz.

14.Nanoteknoloji nedir? Kullanıldığı alanlara örnekler veriniz.

Atomik veya moleküler düzeyde cihaz üretimi ve kontrolünü yapan teknolojik alandır Nanoteknoloji.

Nanoteknoloji sağlık, kimya, tekstil, otomotiv, mobil iletişim araçları, savunma sanayi gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

15.Korsan ürünlerin topluma ve devlete olan zararlarını yazınız.

Yeni buluşlar ve ürünler uzun uğraşlar sonucu oluşturulabilmektedir. Korsan bir ürünün alınması ile verilen emek yok sayılmakta olup kişiler ve devletimiz gelir kaybına uğrar. Emek veren kişi emeğini alamazken,   korsan ürün satan kişiler haksız kazanç elde ederler. Bu durum kaçakçılığın hızla büyümesine destek olur. Tabi korsan üretilen ürünlerin kalitesiz olmasıyla da sağlımız tehdit altındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.