Aşık Veysel’in hayatı, kitapları, şiirleri, tanınan yönü hakkında araştırma yapınız.

7.sınıf Türkçe dersi için verilen  Sular etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

Aşağıdaki boşlukları şair Âşık Veysel hakkında edindiğiniz bilgilere göre doldurunuz.

Aşık Veysel’in hayatı, eserleri, tanınan yönü:

Şairin birkaç kitabının adı: Deyişler, Sazımdan Sesler, Dostlar Beni Hatırlasın, Bütün Şiirleri

Aşık Veysel’in hayatı: Çiftçi bir babanı çocuğu olarak 1894 yılında Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde doğan yazar, yedi yaşında yakalandığı çiçek hastalığı nedeniyle iki gözünü kaybeder. Babasının teşviki ile bağlama çalmaya başlayan şairin hayatı 1930 yılında bir şair gecesinde Ahmet Kutsi Tecer’le tanışması ile değişir. Kutsi Beyin desteği ile Anadolu’da birçok il gezer. Aşıklık geleneğinin son temsilcilerinden olan şair Köy enstitülerinde bir dönem saz hocalığı yapar. Eserlerinde dili ustalıkla kullanan Aşık Veysel’in Türkçesi yalındır.

Aşık Veysel’in Şiirlerinin adları: Anlatamam derdimi, Dostlar beni hatırlasın, Atatürk’e ağıt, Ne ötersin dertli dertli, Gel ey âşık, Esti bahar yeli, Güzelliğin on para etmez, Kara toprak.

Aşık Veysel’in Şiirlerinde işlediği konular: şiirlerinde yaşama sevinci, iyimserlik, hüzün ve umutsuzluk konuları işlemiş. Doğa ve toplumsal olaylara da şiirlerinde eleştirel olarak yer vermiştir.

Aşık Veysel’in tanınan yönü: Aşık geleneğinin son büyük temsillerinden olmasıdır.

Aşık Veysel’in Beğendiğim şiirleri: Dostlar Beni Hatırlasın, Esti bahar yeli

“Sazıma” şiirinde şairin anlatmak istedikleri: Öldükten sonra şairin hatırlanma isteği ve vefa duygusunu anlatmak istemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.