Aşk-ı Memnu Kitap – Roman Özeti

Firdevs Hanım dul bir kadındır ve iki güzel kızı vardır. Büyük kızı Peyker, Nihat adında bir gençle evlidir. Oldukça zengin olan Adnan Bey Firdevs Hanım’ı tanımaktadır ve aralarındaki yaş farkını umursamadan Bihter ( Firdevs Hanımın küçük kızı ) ile evlenmek ister. Firdevs Hanımın gönlü Adnan Bey’de olduğu için ilk etapta bu evliliği istemez ancak Bihter’in inatçı tavrı karşısında pek fazla duramaz. Adnan Bey ile Bihter evlenir her şey güzel giderken Bihter ile Behlül arasında bir yakınlaşma gerçekleşir ( Behlül Adnan Bey’in yeğenidir, sürekli amcasının yanında kalır. ). Aynı evde aynı ortamlarda bulunduğu çapkın Behlül’den etkilenir. Behlül oldukça yakışıklı ve fazlaca çapkındır ( Bihter Behlül’ün çok çapkın olduğunu bildiği halde duygularının önüne geçemez. Bir ara ablası Peyker ile yakınlaşan Behlül bütün çapkınlığı ve tatlı diliyle Bihter’i etkilemeyi başarır. ).

Bihter Adnan Bey’i sevmediğini anlar ve Behlül rüzgarına kaptırır kendisini. Bazı olayların cereyan etmesiyle Behlül Bihter birlikteliği çatırdamaya başlar. Adnan Bey’in kızı Nihal Behlül’den hoşlanmaktadır ve aralarında ufak yakınlaşmalar olur. Bunu duyan Adnan Bey ikisinin evlenmesini münasip görür. Bu haberi duyunca çıldıran Bihter Behlül’ü evlilikten geri çevirmek için her şeyi yapar  ama nafile. Düğün günü gelip çatar Bihter son oyununu o an oynar Behlül’ü odaya çağırır ve onu çok sevdiğini söyleyip intihar eder. Adnan Bey Deniz Hanım ( Çocukların bakıcısı )  aracılığıyla bu aldatma oyununu öğrenir eve gelir ancak Bihter’in intihar ettiğini görür. Behlül bu olaydan sonra kafayı oynatır Adnan Bey ise hayatına kaldığı yerden devam eder. Nihal, Adnan Bey  Deniz Hanım herkes Bihter ile Behlül’ün gerçek yüzünü görür. Adnan Bey için üzülseler de elden bir şey gelmez.
Roman Halid Ziya Uşaklıgil’in eseridir. Ancak bazı araştırmalar sonucunda romandaki Adnan karakterinin Halid Ziya olduğu anlaşılır. Bu ölümsüz eser aynı zamanda bir otobiyografidir.  Roman etkileyici bir eser olduğu için bir çok kez dizilere konuk olmuştur. Eski dönemlerden beri dizi olarak süregelen bu eser yazıldığı çağın etkisiyle ağır ve ağdalı bir dille yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.