AŞKI MEMNU özeti

AŞK-I MEMNU – HALİT ZİYA UŞAKLIGİL

Kırklı yaşlardaki Adnan Bey’in ile yirmili yaşlardaki Bihter’in evlenmesi ve bu evliliğin Adnan Bey’in kızı ve çevresine etkilerinin anlatıldığı roman Adnan Bey’in yeğeni Behlül ile eşi Bihter’in yasak aşkını konu alan romanda evliliklerde maddi unsurlardan çok manevi unsurların esas alınması fikrini işlemektedir.

AŞK-I MEMNU

İstanbul’un tanınmış ailelerinden olan Firdevs hanım ve iki kızı sandal gezintisi yaparken, yanlarından Adnan Bey’in sandalı dokunurcasına geçer. Dul bir adam olan Adnan Bey; kibar, varlıklı bir beyefendi olup oğlu Bülend,  kızı Nihal ve hizmetlileri ile boğazdaki yalısında yaşamaktadır. Kırk beş yaşındaki Adnan Bey, yirmi iki yaşındaki Firdevs hanım güzel kızı Bihter ile evlenmek ister. Annesinin yaş farkından dolayı evliliklerine karşı çıksa da Adnan Bey ve Bihter evlenir. Evlilikleri başlangıçta gayet iyi gitmektedir. Adnan Bey’in kızı Nihal, üvey annesi ile yakınlaşmak istemesine rağmen bunun mümkün olmayacağını anlar ve kendi köşesine çekilir. Evdeki hizmetlilerin bazılarının gönderilmesi ve kardeşi Bülend’in yatılı okula gönderilmesinden Bihter’i sorumlu tutan Nihal ile Bihter’in arası açılır. Son olarak mürebbiyesi Matmazel’in gönderilmesi ile Nihal’in kini iyice artmıştır.

Bihter eşiyle aralarındaki yaş farkı ve annesinin kışkırtmaları sonucu boşluğa düştüğü bir anda eve sık sık gelip giden Adnan Bey ‘in yeğeni Behlül’e yakınlık duymaya başlar. Bihter ve Behlül arasındaki ilişkiden endişe eden Firdevs Hanım, hastalığını bahane ederek yalıya taşınır. Behlül’ü içten içe seven Nihal ile Behlül’ün nişanlanması fikrini ortaya atar, Behlül de bu fikri kabul eder. Nihal bir gün merdiven başında Bihter ile Behlül’ün konuşmalarına şahit olur ve oracıkta bayılır. Evin hizmetlilerinden olan ve Nihal’i seven Beşir, Nahal’in hasta yatağının başında Adnan Bey ‘e daha önce gördüklerini bir bir anlatır. Eşinin kendisini yeğeni ile aldattığını öğrenen Adnan Bey çılgına döner.

Kocasına geri dönemsi artık mümkün olmayan Bihter, kendisi için bir çıkış yolu kalmadığını, mutluluğunu ve hayatını kurtarmanın bir yolu olmadığına karar vermiştir. Onuru ile oynadığı Adnan Bey’in yüzüne artık bakamayacaktır. Nihal’in çok sevdiği Behlül’ü er yada geç affedeceği düşüncesiyle nasıl yaşayacağını düşünerek odasına kapanır. Adnan Bey odanın kapısına dayanır, Bihter elindeki küçücük silahını ateşleyerek hayatına son verir. Behlül yalıdan kaçar, Bülend, matmazel ve hizmetliler yalıya geri dönerler. Olanları geride bırakarak eski mutlu günlerine dönmeye çalışırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.