Aslan yattığı yerden belli olur atasözüyle anlatılmak istenen nedir?

En popüler atasözlerimizden birisi olan Aslan yattığı yerden belli olur ile ilgili kompozisyon yazdık. Arayan öğrencilerimize ilham olması dileğiyle sizlerle de paylaştık. Umarız beğenirsiniz.

Dilimizin söz varlığı içerisinde değerlendirdiğimiz atasözlerimiz farklı söylemleri, kah mecazi kah gerçek anlamlı atalarımızdan bugünlerimize kadar gelmiş cümlelerimizdir. Hatta dil zenginliğimizdir de diyebiliriz. Bazısının anlamı hemen üzerinde oluyorken bazısının anlamı mecazi niteliktedir. Yani okuduğumuzla atasözünün anlatmak istediği mesaj farklıdır. Böyle atasözlerinin üzerinde düşünmek gerekir. “Bu söylem ile ne kastedilmiş olabilir” diye.

 

Aslan yattığı yerden belli olur” atasözü de ikinci grup atasözlerine girer. Yani mecazi anlama sahiptir. Atasözündeki “aslan” dan kasıt insandır, “yattığı yer”den kasıtsa yaşadığı yer anlamındadır. Atasözünün temel olarak verdiği mesaj “insanlar yaşadıkları ve kaldıkları ortamdan belli olur” anlamındadır.  Yani daha açık bir ifadeyle insanların temizliği, düzeni ve tertibi odasından, evinden ve çalıştığı ortamından belli olur demektir.

 

Eğer evinizde derli toplu oluşunuz, davranışlarınızda beyefendi ya da hanımefendi gibi değil de daha yaramazca davranıyorsanız,  bu durum okulunuzdaki tavır ve davranışlarınızdan, sınıfınızdaki hal ve düzeninizden kendini gösterir. Okulunuzdaki daimi yaşam alanınız olan sıranızın düzeni, sıraya oturuş ve kalkışınızda dahi bu atasözünün hedefi olabilirsiniz.

 

Dışarıda ya da okulunuzda kitabınız, defteriniz, davranış ve konuşmalarınız beğeniliyorsa bu sizin için iyi anlamda “aslan yattığı yerden belli olur” denir iken okulunuzda ve sıranızda kitaplarınız, defterleriniz düzensiz ve bakımsızsa davranış ve konuşmalarınız kavgacı nitelikte ise maalesef sizin için kötü anlamda “aslan yattığı yerden belli olur” denir. Siz siz olun her zaman iyiyi yaşamaya ve güzele talip olmaya bakın. Ve insanlar sizin için güzel anlamda bu ifade kullansın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.