Atatürk hakkındaki film ve kitapları araştırınız.

5.sınıf Türkçe dersi için verilen Dersimiz Atatürk dinleme metni hazırlık çalışmaları sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Atatürk ve Millî Mücadele hakkındaki filmleri ve kitapları araştırınız.

Atatürk hakkındaki kitaplar:

Atatürk – Modern Türkiye’nin Kurucusu (Andrew Mango) – Remzi Kitabevi: Beş yılı aşkın bir süre yaptığı araştırmalar sonucu İstanbul doğumlu İngiliz yazar Andrew Mango bu yapıtıyla kapsamlı ve nesnel çalışma ortaya koyuyor. Türkiye’nin, bağımsızlığı ve varoluşu yolunda Atatürk gibi bir liderle yakaladığı olağanüstü şansı irdeleyen yazar, onu salt lider özellikleriyle değil, yakın çevresi ve insan ilişkileriyle de yansıtmayı başarırken, dönemin toplumsal yapısı ve güç dengelerine de açıklık kazandırıyor.

Çankaya ( Falih Rıfkı Atay )- Pozitif Kitabevi: Bizzat Atatürk’ün masasında yer alan Falih Rıfkı Atay, şahit olduğu olayları kaleme almıştır.

Atatürk ( Yakup Kadri Karaosmanoğlu) İletişim Kitabevi: Atatürk’ün ölümünü takip eden yas ve elem haftalarında, bir hamlede yazılan biyografik tahlil denemesidir.Tek Adam ( Şevket Süreyya Aydemir) – Remzi Kitabevi: Şevket Süreyya Aydemir, Mustafa Kemal’in eksiksiz biyografisini ve yıkılan bir imparatorluğun ve kurulan yeni cumhuriyetin serüvenini toplam üç ciltten oluşan eserinde anlatır.

Sarı Zeybek (Can Dündar ) Can Kitabevi: Can Dündar esirinde; sinirlenen, üzülen, özleyen, mutlu olan, kabahat işleyen, içki ve sigara içen halleriyle Atatürk’ün gündelik hayatında da ne kadar etkileyici olduğunu gözler önüne sermiştir. Tarihsel perspektif bağlantısını koparmadan, cephedeki değil balodaki halini anlatmıştır.

Hangi Atatürk ( Attila İlhan ) Kültür Yayınları: Atatürk’ün üniformalı aldığı kararların, kurduğu cümlelerin ve yaptığı hamlelerin siyasi yönünü değerlendiren, Atatürk’ün ‘sosyalist lider’ yönünü ortaya çıkaran bir eserdir.

Devrim Tarihi Ve Toplum Bilinci Açısından Atatürk ( Emre Kongar) – Remzi Kitabevi: Resmi belgeler, gizli Meclis tutanakları, Atatürk hakkında yazılmış anılar, bilhassa yabancı isimlerin kaleme aldığı Atatürk kitapları, Atatürk’ü ve dönemini anlatan romanlar ile Nutuk’u toplumbilim kuramı açısından ele alan eser Atatürk’e Türk Devrimi ve bu büyük hamle sırasında gerçekleştirdikleri üzerinden yaklaşıyor.

Ama Hangi Atatürk ( Taha Akyol) Doğan Kitap : Yazar; Müslüman, Batılı, siyasetçi, kumandan Atatürk’ü irdeliyen ve İstiklal Savaşı sonrası verdiği demeçlerin analizini yapan yazar, Atatürk’e yöneltilen bakış açılarını değerlendirip hem eleştiren, hem de doğru olanı gösteren bir metot izliyor.Atatürk ( Klaus Kreiser ) Oda Kitap: Özellikle, Atatürk’ün eğitimi ve kendini yetiştirmesi meselesine odaklanan Kreiser, henüz cephede bir subayken belirlediği hedefi ve yaptıklarını; Atatürk’ün okuduğu eserler üzerinden açıklıyor, bir subaydan, Türk modernitesinin kuruculuğuna uzanan kişisel serüvenini anlatıyor

Ben Mustafa Kemal  (Aydoğan Yavaşlı) Bulut Kitabevi: Atatürk’ün; çocukluğunu, gençliğini, arkadaşlarını, mücadelesini ve en önemlisi, mücadelesine temel olan düşünceyi açıklayan eser, Mustafa Kemal kendisini ve mücadele arkadaşlarını anlatıyor.

Benim Atatürk Kitabım ( Toktamış Ateş ) Kelime Yayınları: “Türk milletinin bir şansı” olarak değerlendirdiğimiz Atatürk’ü çocukların anlamalarına katkıda bulunan bir eserdir.

Dersimiz Atatürk ( Turgut Özakman ) Bilgi Yayınevi: Resimli öykü-tarih kitabı olan eser, Atatürk’ün hayatı, zaferleri, devrimleri ve Türkiye cumhuriyet tarihi ile ilgili rehber bilgiler içeriyor.

Atatürk hakkındaki filmler:

Sarı Zeybek,1993: Mustafa Kemal Atatürk’ün son 300 gününe odaklanan Gazeteci yazar Can Dündar’ın yazıp yönettiği yarı belgesel film türünde bir eserdir.

Mustafa, 2008 : Sadece kendisini yetiştirmekle kalmamış, bir vatanı yeniden ve küllerinden var etmeyi başarmış bir azim ve kararlılık destanının baş kahramanını Mustafa’yı konu alan Can Dündar’ın yarı belgesel filmidir.

Veda, 2010: Ulu Önder’in çocukluk yıllarından başlayarak, askeri kimliği, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet’in kuruluşuna giden yolda, vatan uğruna yaptığı sayısız fedakarlığı gözler önüne seren Zülfü Livaneli’nin senaryosunu yazdığı ve yönettiği filmdir.

Dersimiz: Atatürk, 2010: İlkokul 5. sınıfta okuyan bir grup çocuğa, Atatürk ve hayatı ile ilgili bir araştırma ödevinin verilmesi ile başlayan film; bu ödevde çocuklara yol gösteren ve tarihe ışık tutan bir dede ile onun sayesinde yakın tarihimize son derece büyülü bir yolculuk yapan çocukların, Kurtuluş yıllarını ve Cumhuriyet’in kuruluşu esnasında verilen mücadeleyi ve yapılan fedakarlıkları anlamasına yardımcı olur.

Cumhuriyet, 1998: Kurtuluş Savaşı sonrası olayları konu alan filmde; savaşın yaralarını henüz sarmaya başlayan bir ülkenin, ayağa kalkış mücadelesinin ilk adımları atılırken, Mustafa Kemal’in hayatındaki değişim de anlatılır.

“Atatürk hakkındaki film ve kitapları araştırınız.” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.