Atatürk, “Okul; Genç Beyinlere, Insanlığa Hürmeti, Millet Ve Memlekete Sevgiyi, Şerefi, Bağımsızlığı Öğretir…” Sözüyle Ne Anlatmak İstemiştir?

3.sınıf Hayat Bilgisi dersi için verilen Her Şeye Rağmen sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Atatürk, “Okul; genç beyinlere, insanlığa hürmeti, millet ve memlekete sevgiyi, şerefi, bağımsızlığı öğretir…” sözüyle ne anlatmak istemiştir?

Okul, insanların ve toplumun hayatına katkı sağlayan önemli bir kurumdur.  Okul, aileden sonra bireyleri hayata hazırlayan en önemli eğitim kurumudur. Bizler okulda hayatı, büyüklere saygıyı, küçüklere sevgiyi, insanlara hürmeti öğreniriz. Üzerinde yaşadığımız ülkemizin tarihini, bu toprakları bizim için vatan haline getiren milletimizin çektiği zorluk ve sıkıntıları öğreniriz ve ona sahip çıkmak için elimizden geleni yapmanın insanın şerefinin bir parçası olduğunu kavrarız.Bağımsız yaşamanın önemini ve özgürlüğe duyulan ihtiyacı kavrarız. Atatürk, bu sözüyle okulun insanların hayatında ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu anlatmış, birey olmanın, millet olmanın önemini göstermiş ve şerefli ve bağımsız yaşamanın bizler için vazgeçilmez bir ideal olması gerektiğine vurgu yapmıştır.

“Atatürk, “Okul; Genç Beyinlere, Insanlığa Hürmeti, Millet Ve Memlekete Sevgiyi, Şerefi, Bağımsızlığı Öğretir…” Sözüyle Ne Anlatmak İstemiştir?” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.