Atatürk’e mektup yazınız.

  • 5.etkinlikteki mektup örneklerinden hareketle Atatürk’e mektup yazınız.

Sevgili Atam;

Senin önderliğin ve cesaretlendirmenle kurtuluş savaşı yoluna çıkan Türk milleti, verdiği mücadele ve yaptığı fedakarlıklarla tüm dünyaya Türklerin yurtlarını hiçbir zaman işgal ettirmeyeceklerini, bağımsız yaşamaktansa ölmeyi tercih ettiklerini en güzel şeklide gösterdi.

Kurtuluş savaşı kazanıldıktan sonra ilk işin egemenliğin halka ait olduğunu, Türkiye cumhuriyetinin kurulduğu tüm dünyaya duyurdun. Padişahlığı kaldırarak milletin kendi kendini yöneteceği cumhuriyet ve demokrasi yönetim şekli ile halkımıza ve insanımıza verdiğin önem ve değeri bir kez daha gösterdin. Sonrasında yaptığı inkılap ve yenilikler ile zamanının çok gerisinde kalmış olan ülkemizi bir anda kapsamlı bir değişim ve dönüşüm hareketi ile çağdaş medeniyetler düzeyine çıkardın. Açılan okullar, yapılan yollar, kurulan fabrikalar ve başta kadınlar olmak üzere her keseme sağlanan yeni haklar ile modern Türkiye cumhuriyetinin temellerini attın.

Bugün bağımsız ve özgür bir ülkede refah ve huzur içinde yaşıyor olmamızda senin rolün gerçekten çok büyük. Tüm yaptıkların için sana ve silah arkadaşlarına ve aziz ceddimize minnettarız. Bizler de senin yaptığın inkılapları en iyi şeklide anlayarak, ülkemize ve vatanımıza karşı sorumluluklarımızı en iyi şeklide yerine getirerek senin ve aziz şehitlerimizin emaneti olan bu vatana sahip çıkacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.