Atatürk’ün bu illerdeki çalışmalarını tarihsel sıraya koya­rak verilen tabloyu doldurunuz.

4.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen Birlik Beraberlik Yolculuğu etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Mustafa Kemal Atatürk’ün Millî Mücadele’yi başlatmak için gittiği illerin adlarını aşağıdaki harita üzerine yazınız. Atatürk’ün bu illerdeki çalışmalarını tarihsel sıraya koya­rak verilen tabloyu doldurunuz. Atatürk’ün Millî Mücadele’yi başlatmak için gittiği illerin tarihsel sırası:

Gittiği iller: Samsun – Tarih:19 Mayıs 1919

Yapılan çalışmalar: milli iradeye dayalı bir devlet kurma amacı ile Mustafa Kemal İstanbul’dan Samsuna gelmiştir.

Gittiği iller: Amasya – Tarih: 22 Haziran 1919

Yapılan çalışmalar: vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığının tehlikede olduğu belirtilerek kurtuluş savaşının gerekçesi belirlenmiştir. Kurtuluş savaşının yöntemi ve amacı “Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.” sözüyle ifade edilmiştir.

Gittiği iller: Erzurum – Tarih: 23 Temmuz 1919

Yapılan çalışmalar: Bölgedeki güçleri birleştirerek Anadolu’da milli birliğin kurulması yönünde adımlar atılmış, Mücadelenin yöntem ve hedeflerini belirlenmiştir. Manda ve himayenin kabul edilemez olduğu,  düşman işgal ve müdahalelerine karşı milli birlik ruhu ile mücadelesine karşı mücadele edilmesi kararlaştırılmıştır. Vatanın bir bütün olduğu asla parçalanamayacağı bildirilmiştir.

Gittiği iller: Sivas – Tarih: 4 Eylül 1919

Yapılan çalışmalar: Anadolu’daki bütün milli dernekler Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti adıyla birleştirilmiştir. Misak-ı Milli’nin esasları belirlenerek ve yeni Türk Devleti’nin temelleri atılmıştır.

Gittiği iller: Ankara – Tarih: 27 Aralık 1919 

Yapılan çalışmalar: Temsil Heyeti’nin Ankara’ya gelmiş, böylece Ankara Kurtuluş Savaşı’nın merkezi olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.