Atatürk’ün “Bugünün küçükleri, yarının büyükleridir.” sözünü açıklayınız.

Atatürk’ün “Bugünün küçükleri, yarının büyükleridir.” sözünü açıklayınız.

Atatürk bugünün küçükleri yarının büyükleridir sözüyle geleceği, bugünün çocuklarının oluşturacağını onların büyüdükleri zaman ülkenin geleceği olacaklarını ifade etmek istemiştir.

Bugünün küçükleri yani çocuklar ve gençlere ne kadar yatırım yapılırsa onların eğitim ve öğretimlerine ne kadar katkıda bulun olursa gelecek o kadar iyi ve parlak olacaktır. Gelişmekte olan ülkeler arasında bulunan Türkiye genç nüfus bakımından oldukça genç ve dinamik bir yapıya sahiptir.

Bu genç ve dinamik yapı istenilen yönde değerlendirilebilecek ve gelecekte ülkenin refahını sağlayacak topluluğu oluşturmaktadır. O yüzden Atatürk yatırımın eğitime ve genç bireylere yapılması gerektiğini düşünmüştür. Bir taraftan da Mustafa Kemal Atatürk çocukları çok seven bir liderdi.23 Nisanı çocuklara armağan ederek dünya üzerindeki tek çocuk bayramını çocuklara vermiş oldu.

Atatürk çocukları çok önemser ve onlara çok değer verirdi.

Atatürk’ün geleceği öngören yapısıyla geleceğin kurtuluşunun ve geleceğin güzel olmasının tek çözümünün iyi çocuklardan ve iyi çocuk yetiştirmekten geçtiğini bilmesiydi.

Çocukluk çağında iyi terbiye almış iyi yetiştirilmiş bireyler yetişkin olduklarında ülke için vatan için millet için mücadele edecek doğru insanlar olacaklardır.

Eğitim almış ve yeterli donanıma sahip bireyler kendilerini faydalı işlere adayacak böylelikle ülkenin refahını da sağlayacaktır. Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm söylemlerinde geleceği öngören bir detay bulunmaktadır ülkesini milletini ve vatanını çok seven Atatürk bu yüzden bugünün küçükleri yarının büyükleridir sözünü hemen hemen gittiği her okulda kullanmıştır.

“Atatürk’ün “Bugünün küçükleri, yarının büyükleridir.” sözünü açıklayınız.” için 10 yanıt

  1. Gerçekten çok uzun ben bunu yazarsam eğer saat on ikiye kadar sürer üstelik ben sabahçıyım o kadar vaktim yok😔

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.