Atık konulu bir broşür hazırlayınız.

5.sınıf Türkçe dersi için verilen 8.  Tema Doğa ve Evren, Yüksek Evde Oturanın Türküsü etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Siz de incelediğiniz örnekten hareketle “atık” konulu bir broşür hazırlayınız.

Aşağıdaki şeklide ürünlerin doğada yok olma sürelerinin yer aldığı bir broşür hazırlanarak, atıkların doğaya atılmaması gerektiği, geri dönüşüm ile tekrar ekonomiye kazandırılması gerektiği anlatılabilir.

  • “Çevreyi temiz tutmak” konusunda bir konuşma hazırlayınız. Konuşmayı arkadaşlarınıza sununuz.

Canlılar yaşadıkları ortama uyum sağlama konusunda oldukça yeteneklidirler. Çevrenin bizi zorladığı değişim ve dönüşümler, kimi zaman da insanoğlunun doğayı değiştirmesi ve dönüştürmesi ile bugünlere gelinmiştir. Ancak bu değişim ve dönüşüm her zaman bizim kontrolümüzde kalmayabilir. Canlılar ve insanoğlu yaşamına devam ettirmek için doğaya, suya ve toprağa ihtiyaç duyar. Bunlar olmadan yaşamın devam etmesi düşünülemez. Dünyada doğayı kirleten tek canlı türü insanoğludur. İnsanoğlu kendi yaşadığı çevreyi kirleterek aslında kendi sonunu hazırladığının nedense bir türlü farkına varamamaktadır. Kullandığı tarımsal ilaçlar, gübreler ve böcek önleyici kimyasallar ile toprağı; fabrika atıkları, kanalizasyon suları ve çeşitli kimyasallar ile akarsuları; egzoz dumanı ve sanayi bacaları ile de havayı kirletmektedir. Canlıların en gelişmişi olan insanoğlu belki bu kirli ortamda yaşamaya uyum sağlayabilir ancak kirlilik oranındaki hızlı artışa uyum sağlayamadan yok olma tehlikesi de ortaya çıkabilir. Doğadaki canlıları, kendimizi ve geleceğimizi düşünerek çok geç olmadan çevremizi temiz tutmayı öğrenmemiz gerekiyor. Bunun için en başta kendimizden başlamalı; Evsel atıklarımızı ayrıştırarak geri dönüşüme kazandırmalı, toplu taşıma araçlarını tercih etmeli ve çevreye çöp atmamalı, atanları da uyarmalıyız.

“Atık konulu bir broşür hazırlayınız.” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.