Avrupa’da başlayan savaşın “dünya savaşı” olarak isimlendirilmesinin sebebi ne olabilir?

7.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen I. Dünya Savaşı sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • 1914-1918 yılları arasında Avrupa’da başlayan savaşın “dünya savaşı” olarak isimlendirilmesinin sebebi ne olabilir? Niçin I. Dünya Savaşı denmiştir? 1914-1918 yılları arasında devam eden Birinci Dünya Savaşı neden “Dünya Savaşı” olarak adlandırılmış olabilir?

I. Dünya savaşı itilaf devletleri olan İngiltere, Fransa ve Rusya ile ittifak devletleri olan Almanya, Avusturya – Macaristan, İtalya arasında Avrupa’da başlamıştır. Savaş sırasında, taraf değiştirerek İtalya ile Romanya, Japonya, Brezilya, ABD, Yunanistan, Sırbistan itilaf devletlerine katılmış, Osmanlı Devleti ve Bulgaristan ittifak devletleri safına katılmıştır. Bu savaşın dünya savaşı olarak isimlendirilmesinin üç nedeni vardır.

– I. Dünya Savaşına dünya savaşı denmesinin başlıca sebebi, savaşa birçok dünya devletinin katılmış olması,

– Savaşa doğrudan katılan devletlerin yanı sıra bu devletlerin sömürgesi durumunda olan Yeni Zelanda, Güney Afrika, Hindistan gibi yerlerden savaşa asker getirilmesi,

– Savaş sonunda dünyanın genelinde görülen ekonomik gerileme ve bu savaşın savaşa katılan katılmayan bütün devletleri, sonuçları ile olumsuz etkilemesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.