Ayasofya, Efes resimde gördüğünüz turistik yerlerimizle ilgili bir araştırma yapınız

3.sınıf Türkçe dersi için verilen Anadolu etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Aşağıdaki resimde gördüğünüz turistik yerlerimizle ilgili bir araştırma yapınız. Yaptığınız araştırma sonuçlarını yazınız.

Ayasofya Camii: 532-537 yılları arasında Bizans İmparatoru I.Jüstinyen tarafından katedral olarak İstanbul’da yaptırılmıştır. Ayasofya kelimesi “ilahi bilgelik” anlamına gelmektedir. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethi sonrası camiye dönüştürülmüştür. 1935 yılından günümüzde müze olarak kullanılmaktadır.

Efes: İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan Efes antik kenti eski İyonya uygarlığının on iki şehrinden biridir. Efes’in kuruluşu MÖ 6000 yılına kadar uzanmaktadır. Roma İmparatorluğunun Asya eyaletinin başkenti olan Efes’in nüfusu Augustus zamanında 200.000 kişiyi aşmıştır.Efes 2015 yılında UNESCO tarafından “Dünya Mirası” olarak tescil edilmiştir.

Kapadokya Peri Bacaları: Hasandağı, Güllüdağı ve Erciyes dağının 60 milyon yıl önce püskürttüğü lav ve küllerin zamanla yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılması ile günümüzdeki peribacaları ve  Kapadokya ortaya çıkmıştır. Bölge kayalara oyularak oluşturulan evleri ile ünlüdür.Kız Kulesi: İstanbul boğazında küçük bir adacığın üzerine inşa edilmiştir. Günümüzde Üsküdar’ın simgesi haline gelen yapı, MÖ 24 yılına kadar uzanan tarihi ile Bizans döneminden kalan bir tarihi eserdir. Osmanlı padişahlarından II.Mahmut kuleye şimdiki halini vermiştir. Kule Avrupa’da  Leander Kulesi olarak tanınmaktadır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.