Ay’da canlı yaşayabilmesi için gereken koşullar nelerdir? Ay koşulları nasıl yaşanabilir hâle getirebilir?

5.sınıf Hayat Boyu Öğrenme Yayınları Fen Bilgisi Dersi 1.Ünite Güneş Dünya ve Ay Ünitesi ödev sorularından birisi

Ay’da canlı yaşayabilmesi için gereken koşullar nelerdir? Ay koşulları nasıl yaşanabilir hâle getirebilir? Siz bu konuda ne gibi fikirler ve çözümler üretirsiniz?

Canlılar yaşamlarını sürdürebilmeleri için öncelikle oksijene ihtiyaç duyarlar.  Aynı şekilde hayatın devamı için su önemli ihtiyaçlardandır. Hava ve su dışında yiyecek ihtiyacı da karşılanmalıdır.  Yer çekimi kuvvetinin varlığı yaşamın düzeni adına önem arz eder.  Bitkiler yaşayabilmek için besin üretimi yapmalı, besin üretimi için gerekli karbondioksit, su ve güneş ışığı sağlanmalıdır. Bu ihtiyaçlar göz önünde bulundurulduğunda ay’da yaşamın çok mümkün olduğu söylenemez.

Ay’da oksijen tüpleri hava ihtiyacını geçici olarak karşılayabilir.  Su ve yiyecek de aynı şekilde belirli süre yetecek kadar götürülebilir. Ya da daha gelişmiş bit teknoloji ile su ve yiyecek ihtiyacını karşılayabilecek tabletler üretilebilir.

“Ay’da canlı yaşayabilmesi için gereken koşullar nelerdir? Ay koşulları nasıl yaşanabilir hâle getirebilir?” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.