Ayşe Teyze’nin ayağını kırması ile ilgili hikaye yazınız.

4.sınıf Türkçe dersi için verilen 3. Tema ERDEMLER Güneşi Bile Tamir Eden Adam etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Hikâye unsurlarını kullanarak defterinize bir hikâye yazınız. Yazınızda olayları oluş sırasına uygun yazmaya dikkat ediniz. Yazdıklarınızın içeriğine uygun bir başlık belirleyiniz. Yazılarınızda kelimeleri gerçek ve mecaz anlamlarıyla kullanınız.

Olay: Ayşe Teyze’nin ayağını kırması, yalnız yaşayan Ayşe Teyze’ye komşularının yardım etmesi

Konu: Komşu Ayşe Teyze’nin hasta olması

Kişiler: Anne, baba, çocuk, abla,

Yer: Mahalle Ayşe Teyze

Zaman: Kış mevsimi

BİZİM MAHALLE

Ayşe Teyze en çok Ahmet’i severdi. Yalnız yaşadığından evde tek başına canı sıkılır, yaz günlerinde olduğu gibi balkonda oturup bizlere laf atamasa da bir şeye ihtiyacı olduğunda camın önene gelir, çevreyi kolaçan eder, Ahmet’i gördüğünde “bi bakar mısın yavrum” diye seslenirdi. Ahmet de Ayşe Teyze’yi çok severdi.  Ayşe Teyze’nin bel fıtığı rahatsızlığı olduğu için merdivenleri inip çıkmakta ne kadar zorlandığını bile Ahmet onu hiç kırmaz, bi koşu bakkala gider, öteberi ne lazımsa alır hemen getirirdi. Önceki gün acayip bir kar yağışı olmuştu. Annem, babam, ablam ve ben bir takım, Ahmetlerin ailesi bir takım olmuş kartopu savaşı yapmıştık. Ayşe Teyze bize tatlı tatlı camdan bakarken bir ara ablamla göz göze geldiler, Ayşe Teyze tatlı tatlı baktı, ablam kızgın bir sürat ifadesi ile cevap verdi. Bu arada ablam Ayşe teyzeden pek haz etmez. Her fırsatta ablama koca bulmaya çalıştığı için araları tatlı sert olmuştur hep.  Ahmet önceki gün üşüttüğü için yatağa düşmüş o gün sokağa çıkamamıştık. Evin camından sokağı izlerken bir ara gözüme Ayşe Teyze takıldı. Bakışları sokakta Ahmet’i arar gibiydi. Bir süre sonra elinde bastonu ile kapının önünde belirdi, birkaç adım attı atacak derken karlı zeminde ayağı kaydı ve bir anda yere yığılı vermesiyle benim “abla yetiş” demem bir oldu. Ablam önde, biz annemle arkada sokağa koştuk. Ablam hemşire olduğu için hemen Ayşe Teyze’nin ilk kontrollerini yaptı ve ayağının kırıldığını, hareket etmemesi gerektiğini söyledi. Telaşla evden yanımıza telefon almadan çıktığımızdan, camdan bizi izleyen Ahmetlerden ambulansı aramalarını istedik. Ambulans geldi gelmesine de Ayşe teyzenin bu sakat hali ile boş durmayıp ambulans doktoru ile ablamı yakıştırması ile ablamın morali yerle bir oldu.

Ayşe Teyze’nin ayağı alçıya alınmış, kafasını yere vurduğu için bir takım tahlillerin yapılması için hastaneye yatırılmıştı. Komşumuz Recep amcanın arabası ile onu ziyarete gitmiş ve dönüşte hastaneden taburcu işlemlerinde biz de yardımcı olmuştuk. Ayağı kırıldığı için doktor 20 gün yatak istirahati vermişti. Tüm koşular sırası ile Ayşe Teyze’nin evine sıcak yemekler, börekler götürüyordu. Bu zor zamanında onu hiç yalnız bırakmamışlardı. Ablam her akşam iş dönüşü Ayşe Teyzeye uğruyor, onun ağrı kesici iğnesi vuruyor, ertesi gün yutması gereken ilaçlarını hazırlıyordu. Araları artık eskisi kadar limoni değildi. Ahmet iyileşince ilk fırsatta annelerimizle birlikte onu ziyarete gitmiştik. Ayşe Teyze’nin: Ahmet kendini hasta ettin, benim de ayağımı kırdın demesi ile hepimiz gülmekten kırılmıştık. Ayağının kırıldığı gün Ayşe Teyze, ekmek ve su almak için bakkalın yolunu tutmuş, fakat soluğu hastanede almış. Ayşe Teyze sayesinde tüm mahalle yardımlaşmanın ve dayanışmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlamıştı.

Bir akşam kapı çalındı ve karşımda Ayşe teyzenin yanında ambulans doktoru ve annesini görünce oldukça şaşırmıştım. Anlaşılan Ayşe teyze hastanede de boş durmamış…

“Ayşe Teyze’nin ayağını kırması ile ilgili hikaye yazınız.” için 11 yanıt

  1. Siz bana hiç yardımcı olmadınız hem de hiç yıldızlı pekiyi alamadım Annem de şikayetçi Bak çok kötü üşürüz kızım sizin yüzünüzden kötü aldı kötü sizden hiç ama hiç güvenmiyorum bu siteye bakılıyor site midir nedir Evet annem de haklı site midir nedir Allah Allah ya öğretmen yıldızlı pekiyi vermedi bana aferin demedi çok iyi aç olmuş Yasmin yerli Esra işte Benim gerçek adım Esra yerli soyadımı söylemiyorum bak görüşürüz bu siteye bir daha girmeyeceğim Yuh yok yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.