Barkod sisteminin faydaları nelerdir?

5.sınıf Türkçe ANITTEPE YAYINCILIK dersi için verilen 8. BİLGİ VE TEKNOLOJİ Barkod Etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Okuduğunuz metinden hareketle barkod sisteminin faydalarını maddeler hâlinde yazınız. Metinden örnekler vererek konu hakkında açıklamalarda bulununuz.

– Satıcılar sattıkları ürün bilgilerini kolayca bir bilgisayar sistemine barkod kodu ile kaydedebilir.

– Barkod okutularak ürünün adı, fiyatı, satış miktarı, üründen stokta ne kadar kaldığı gibi bilgilere kolayca ulaşılabilir.

– Mağaza yöneticileri kullandıkları sistem ile hangi ürünün hangi şubeden, hangi kasadan, ne zaman satıldığıyla ilgili bilgilere kolayca ulaşabilir.

– Barkodun ilk üç hanesi olan 868 veya 869 sayılarını kontrol ederek yerli malı ürünlerin hangileri olduğunu anlar ve onları tercih edebiliriz.

– Uluslararası Standart Süreli Yayınları üzerindeki yedi basamaktan oluşan barkoda bakarak anlayabiliriz.

  • “Barkod sistemi olmasaydı günlük hayatımızda ne gibi zorluklarla karşılaşırdık?” Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi, arkadaşlarınızla paylaşınız.
  • Aldığınız ürünün barkodu olmazsa ne gibi zorluklarla karşılaşırsınız?

Barkod sistemi olmasaydı ürün satın alma işlemleri sırasında ürün fiyatlarında yanlışlıklar ortaya çıkabilir, fiyat öğrenme ve ödeme işlemleri için uzun kuyruklar oluşurdu. Satıcılar sattıkları ürün bilgilerini ve fiyatlarını bulmakta/hatırlamakta çok zorluk yaşarlardı. Raflarındaki ve depolarındaki ürünlerin stok takiplerini kolayca yapamazlardı.

“Barkod sisteminin faydaları nelerdir?” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.