Barkoddaki sayılar ve çizgiler neyi ifade ediyor olabilir?

6.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen Patent Hakkı Bende Saklı sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Yan taraftaki şekli daha önce bir yerde görmüş müydünüz? Sizce bu sayılar ve çizgiler neyi ifade ediyor olabilir?

Bu resim satın aldığımız ürünlerin ambalajlarında bulunuyor. Bu resmin adı “barkod”tur.  Bence barkod üzerindeki sayı ve çizgiler onun hangi ürünü temsil ettiğini ifade ediyor. Bence sayı ve çizgiler bir ürünü tanımlamak ve bilgisayarlara tanıtmak için kullanılıyor olabilir.

Barkoddaki rakamların ve  çizgilerinin anlamı nedir?

Barkodlar dünyada bir tane olacak şekilde uluslararası kuruluşlar(GS1) ve temsilcileri tarafından dağıtılmaktadır. Barkod çizgileri; ürünün üretildiği ülke kodu, üretici firmaya verilen numara, üretici firmanın ürün için verdiği numara ve kontrol basamağından oluşur. Örneğin 13 haneli “GTIN-13 Numaralandırma Yapısı”nda 869 ile başlayan ürünler Türkiye’de üretilmiş olduğunu, 50 ile başlayan ürünler İngiltere’de üretilmiş olduğunu ifade eder.  Üretici firma numarası ve ürün numarası uzunluğu değişkendir. Günümüzde barkodlarda genellikle 13 haneli Küresel Ticari Ürün Numarası (GTIN) GTIN-13 veya 8 haneli GTIN-8 standartında kodlama kullanılmaktadır. Bu GTIN kodu ürün üzerinde numara olarak yazıldığı gibi optik okuyucuların rahatlıkla okuması için barkod olarak ta simgelenir. Barkod numarası ürünün tanım veya fiyat bilgisini içermez. Bu numara, ürünlere ait fiyat, açıklama, ağırlık, boyut gibi bilgilerin tutulduğu veri tabanındaki ürün kayıtlarına ulaşmak için bir erişim anahtarı olarak kullanılır.

Barkod sisteminin işleyişi kısaca şöyledir: optik okuyucular ürün üzerindeki çubuk ve boşluklardan oluşan barkodu okur ve okuduğu barkodu rakamlara dönüştürür. Okunan rakam ile ürün bilgilerinin tutulduğu veri tabanından(bilgi sistemleri) ürün adı, fiyatı, ağırlığı, stok kodu gibi kayıtlara erişilir. Ürün adı ve satış fiyatı bilgileri veri tabanından yazarkasaya gönderilir ve satış fişi üzerine yazdırılır.

“Barkoddaki sayılar ve çizgiler neyi ifade ediyor olabilir?” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.