Bayrak ve İstiklâl Marşı’nı ortak değer kılan şey nedir?

Bayrak ve İstiklâl Marşı’nı ortak değer kılan şey nedir?

Bayrağımız ve İstiklal Marşımız bizim milli değerlerimizdendir. İlk ortak tarafları bu yönleridir. Her ikisi de vatanımızın ve milletimizin birlik ve beraberliğini gösteren yegane kavramlardır. Ay yıldızlı al bayrağımız bağımsızlığımızı temsil eder. Birçok resmi kuruluşta onun gerek kendisi dalgalanırken kimi kurumlarda da resmi ile odalarda yerini almıştır. Özel resmi törenler yapılırken onun huzurunda ve ona bakılarak yapılır. Çünkü saygımız vardı sevgimiz vardır.

Eşsiz şairimiz Mehmet Akif Ersoy ne kadar da güzel yazmıştır İstiklal Marşımızı. On kıtası ve mısralarıyla gençlerimizin hafızalarında yer etmiştir. Milli törenlerimizde o okunmadan olmaz. Neden? Çünkü bizim için özgürlüğün, bağımsızlığımızın ve bu ülkeyi bugünlere getirebilmenin ıstırabı anlatılır ve onu okumayla bütün bunlar anılır.

Hem bayrağımız hem İstiklal Marşımız diğer ülkelerde uluslararası müsabakalarda, olimpiyatlarda hep gösterilir ve okunur. Türk sporcular vatanlarını ve milletlerini bu şekilde kanıtlamış olurlar. Ya bu kıymetlerimiz olmasaydı ya da onlara sahip çıkmayı başarmış atalarımız sabır göstermeselerdi ne olurdu? Bu sorunun cevabını düşünmek dahi korkunç. Biz diye bir kavram olmazdı. Bütün dünya nazarında biz bir hiç olurduk. Dünya üzerinde silik bir millet olurduk!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir