Beden ve elbise temizliği denince aklınıza neler geliyor?

Beden temizliği nedir? Elbise temizliği nedir? Bunları duyunca aklınıza neler geliyor? İkisi içinde ayrı ayı dilimiz döndüğünce birşeyler yazmaya çalıştık. Keyifle okumanız dileğiyle …

 

Temizlik insanoğlunun olmazsa olmaz görevi ve sorumluluğudur. Önemli olan bunun bu şekilde olduğu hakikatinin zihinlere yerleştirilmiş olmasıdır. Bu konuda hassas olmamız gerekmektedir. Yani temizlik alışkanlığı kazanmak. Temizlik deyince beden, elbise, yaşan alanı ve ortamı akla gelir. Biz bu yazımızda beden ve elbise temizliği sınırlarına neler girer, bunlar ne demek bunları kaleme alacağız.

 

Beden temizliği insanın kendi vücudunu temizlemesi ve temiz tutması anlamına gelir. Banyo yapmak, saçları yıkamak, tırnakları kesmek, elleri sıkça yıkamak, sabahları yüz yıkamak, ayak temizliği ve bakımı, dişlerin fırçalanması ve ağız temizliği beden temizliği başlığına girer. Bedenimizi temizleyeceğiz ki kötü ya da ter kokmamamız için. Ayak ve el tırnaklarımızı vakitlice keseceğiz ki aralarına mikroplar girmesin. Sabahları yüzümüzü yıkayacağız ki uykulu gözlerle okula gitmeyelim. Keza ellerimizi sıkça yıkayacağız ki her yere dokunduğumuz ve herşeyi tuttuğumuzu için sıkça kirlenmesi sağlığımıza zarar vermesin.

 

Elbise temizliği konusuna elbiseleri kir ve lekelerden arındırılmış olması, temiz ve tertip içinde olması anlamına gelir. Üzerimize giydiğimiz iç çamaşır ve üst giyim eşyalarımızı sıkça yıkamayı ihmal etmemeliyiz. Unutmamak gerekir ki insanların karşı tarafta bıraktığı ilk intiba dış görünüş ve giyimidir. Elbise temizliği kategorisinde ayakkabı ve çorap temizliğini de dahil edebiliriz. Ayak kokusundan korunmak için kulladığımız çorapların temizliği önem arz etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.