Bedenimizi Temiz Tutmak İçin Neler Yapmalıyız?

Beden temizliğini anlatacağımız bu başlığımızda bedenimizi temiz tutmak için neler yapmalıyız? sorusunu cevaplandıracağız. Dilimiz döndüğünce maddeler halinde yapılması gerekenleri sıraladık.

İnsanoğlu temizliğe meftun bir varlıktır. Temizlik olmadan bakımsız, çirkin ve insan olmanın özelliklerini taşıyan fakat değişik bir varlık olur. Temizlik ve temiz olmak insan olmanın gerekliliğidir. Hal böyle olunca bu husustaki hassasiyet büyük önem arz eder.

  1. Haftalık banyonuzu ihmal etmemelisiniz. Bu, kış mevsiminde haftada bir ya da iki olarak gerekirken yaz mevsiminde daha fazla olmalıdır. Yalnız banyo yaparken su israfı konusuna dikkat etmelisiniz.
  2. Saç temizliğinize dikkat edin. Saçlarınıza bakın ve onları temiz tutun. Banyo yapamadığınız koşullar mevcutsa saçlarınızı yıkayın. Kızların saçları uzun olduğundan temizliği herhangi bir konak, bit, kabuk gibi sorunlara maruz kalmamak için çok dikkatli olmalıdırlar. Erkeklerse gerektiğinde saç traşlarını yaptırmalıdırlar. Bunun için rutin berber ziyareti yapmalı gerekir.
  3. Sabahları yüzünüzü yıkayın. Böylelikle uykunuz açılır ve gözleriniz uykulu uykulu bakmaz.
  4. El ve ayak tırnaklarınızı uzayınca kesin. Bunun için kullanacağınız tırnak makasınız size özel olmalı. Tırnaklar içlerinde mikrop barındırırlar. Ne kadar temizleseniz de yine de tama temizlenmezler. Bütün bunlardan ötürü tırnaklarınızı kesmelisiniz.
  5. Çok ihmal ettiğimiz ayaklarımız. Zaman zaman ayaklarınız ekstra olarak temizlemeyi ihmal etmeyin. Ayaklar koku yapabilecek potansiyele sahip uzvumuzdur. Hal böyle olunca temizlik bakımlarının yapılması kaçınılmaz bir gerçektir.
  6. El temizliği. Okuldan gelince iki sefer ellerinizi yıkamalısınız. İlk yıkamada kaba kiri akar ikinci yıkamayla temiz hale gelirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.