Belirlediğiniz fotoğrafla ilgili duygu, düşünce, hayal ve izlenimlerinizi anlatan bir deneme yazınız

8.sınıf Türkçe dersi için verilen Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Belirlediğiniz fotoğrafla ilgili duygu, düşünce, hayal ve izlenimlerinizi anlatan bir deneme yazınız.

Belirlediğiniz bir fotoğrafla ilgili deneme aşağıdaki şekilde yazılabilir:

Zamanda yolculuk yapmak gerçekten mümkün mü? Bu sorunun cevabını hep merak etmişimdir. Acaba zaman makinesi ne zaman bulunacak? Nasıl bir şey olacak diye düşünürken aslında bulunmuş olduğunu, sadece benim fark etmediğini anladım. Dedem yaklaşık yetmiş yaşında. Maşallah hepte bir sağlık sıkıntısı yok. Saçları bembeyaz olsa da onları hala çok seviyor. Her gün sabah mutlaka tıraş oluyor. Sizin anlayacağınız kendine bakmasını seviyor. Tek sıkıntısı dizleri, yürürken onu baya zorluyorlar. Onun dışında pek biri sıkıntı yok.

Dedemi hep sevmişimdir. Her halde onunda beni çok sevdiği için, birazda beni cömertlikleri ile şımarttığı için. Onu salondaki her zamanki oturduğu koltuğunda, elindeki bir şeye bakarken gördüğümde onun bu hali beni biraz şaşırtmıştı. Elinde kenarları biraz yıpranmış, siyah beyaz bir kağıt parçası vardı. Yanına biraz daha yaklaştığımda beni fark etti ve her zaman sevecen ses tonu ile gel oğlum diye seslendi. Yanına oturduğumda elindekinin bir askerlik fotoğrafı olduğunu anladım. Arkadaşlarıyla beraber verdikleri pozda, bu ülkenin şerefli askerleri olmanın gururu hepsinin yüzlerinden okunuyor. Şu en soldaki bizim Aydın’lı Hasan çavuş diye anlatmaya başladı. Bu küçücük karedeki on iki kişinin adlarını, memleketleri ve lakaplarını tek tek anlattı. Dedemin bunca detayı nasıl hatırlayabildiğine oldukça şaşırmıştım. Resmin yıpranmışlığından mıdır yoksa herkesin üzerinde aynı üniforma olmasından mıdır bilenmez, bana hepsi aynı kişiymiş gibi gelen bu on bir kişi ve dedem. Önce o çok sevdiği, gözü gibi baktığı beyaz saçlarının, o zamanlar ne kadar da canlı gür olduğu ile söze başladı. Bir anda sanki o zamandaymış gibi, o anı şu an yaşıyormuş gibi anlatmaya devam etti. Dedemin gözlerindeki parıltıyı gördüğümde bir fotoğrafın nasıl da bizi geçmişe götürebildiğini çok daha iyi anladım.

Bilim adamlarının zaman makinesini bulmaları ne kadar sürecek bilmiyorum ama bir fotoğrafın bizleri nasılda geçmişe götürebileceğini artık çok iyi biliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.