“Ben Bir Çınar Ağacıydım” metninin özetleyiniz.

5.sınıf Türkçe dersi için verilen 1. TEMA: ÇOCUK DÜNYASI Ben Bir Çınar Ağacıydım etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Aşağıdaki alana “Ben Bir Çınar Ağacıydım” metninin özetini yazınız. Özetinizi yazarken öğretmeninizin verdiği ipuçlarından yararlanınız.

Bir çınar fidanını ak saçlı bir kişi kucağına alır ve bir caddenin kenarına diker. Çınar fidanı gelecek ile ilgili hayal kurmaya başlar, insanlara ve çevreye nasıl faydalı olacağını düşünür. Çınar fidanı büyür, gövdesi kalınlaşır, dallarına kuşlar yuva yapar. Fakat bir gün elinde sapan olan bir çocuk ağacın dallarına yuva yapan anne kuşu vurur ve yavru kuşlar annesiz kalır, çınar ağacı çok üzülür. Yavru kuşların annesiz kaldığını gören sarı saçlı bir çocuk onlara sahip çıkar, çınar ağacı bu duruma çok sevinir. Çınar ağacının bazı günler sevenleri olur, bazı günler de ona zarar verenler olur. Bıçak ile gövdesine yazı yazanlar ve bir eşeğin kabuklarını kemirmesi sonucu çınar ağacı çok acı çeker. En sonunda birisi çınar ağacının incecik kalan kabuğunu bıçağı ile sıyırır ve çınar ağacının gövdesi ve yaprakları kurur, acı çekerek ölür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.