Besinlerin insan vücuduna yararlarını araştırınız.

4.sınıf Türkçe dersi için verilen 7. TEMA SAĞLIK VE SPOR Şifa Niyetine etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Besinlerin insan vücuduna yararlarını araştırınız.

İnsan vücudu, yaşamı için gerekli olan enerjiyi tükettiği besinlerden sağlar. Alınan besinler vücutta çeşitli fiziksel ve kimyasal işlemler sonrası kullanılabilir hale gelir. Alınan besinlerden organlarımızı oluşturan dokuların ve hücrelerin çalışabilmesi için gerekli olan maddeler sağlanmış olur. Böylece vücudun çalışabilmesi, gelişebilmesi, bozulan dokuların yenilenmesi için gerekli olan enerji ve maddeler vücuda alınmış olur. Örneğin kemiklerin gelişimi için gerekli olan kalsiyum, süt ve süt ürünlerin sağlanırken; kanımızdaki alyuvarların oksijen taşımalarını sağlayan demir, kırmızı et ve ıspanak gibi besinlerin tüketilmesi ile vücuda girmiş olur.

Vücudun sağlıklı ve dengeli bir şeklide çalışabilmesi için temelde bazı besin gruplarını tüketmek gerekir. Bunlar: karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitaminler ve minerallerdir.

Tükettiğimiz besinlerin % 55 -65’i karbonhidratlı besinler olup; nişastalı yiyeceklerde, şekerde, tahıllarda, yaş ve kuru sebzelerde bunan karbonhidratlı besinlerdir. Karbonhidratlar vücudumuza canlılık, güç sağlamaya yararlar.

Vücudun temel taşı olan proteinler yumurta, süt, et, balık, buğday, pirinç, bezelye, fasulye gibi besinlerde bulunur ve büyümemizi, gelişmemizi, yaralarımızın iyileşmesini sağlar.

Kalsiyum, demir, fosfor, iyot gibi mineraller kanın, dokuların canlılığını ve düzenini sağlar. Bunların eksikliği dokularda fonksiyon bozukluklarına ve ağır hastalıklara yol açar.

Vitaminler, besin olarak kabul edilmezler fakat besinlerin vücudumuza yararlı hale gelmesine yardım ederler.

Besinlerin vücudumuza yararları:

Gözler: A vitamini vücudun sağlıklı olabilmek için ihtiyaç duyduğu en önemli vitaminlerden biri Gözlerin A vitaminine ihtiyacı vardır. En çok havuç, ıspanak, rezene, patates, brokoli, fındık ve mercimek gibi besinlerde bulunur.

Kalp: Kalp sağlığı için OMEGA-3 Yağ asitleri faydalıdır. Et, süt ve yumurta gibi hayvansal ürünlerde bol miktarda bulunur.

Tırnaklar: Bir B vitamini çeşidi olan Biyotin, saçları ve tırnak uçlarını güçlendirir. En çok Yumurta, balık, süt, peynir, lahana ve patates gibi besinlerde bulunur.

Cilt: C Vitamini, cildin pürüzsüz ve sağlıklı görünmesi sağlar, vücuttaki yara izlerinin ve çürüklerin kapanmasına yardımcı olur. En çok turunçgiller,  taze meyve, meyve suları ve sebzelerde bulunur.

Kulaklar: Çinko eksikliği iç kulakta meydana gelen kulak çınlamaları ve duyma bozukluklarına neden olur. Çinko en çok tavuk, kuzu veya sığır eti gibi besinlerde bulunur.

Diş ve dişetleri: Dişlerin kalsiyuma ihtiyacı vardır. Kalsiyum süt, ıspanak, kuru incir, kayısı, rezene ve lahana gibi besinlerde bulunur.

Saçlar: Saçlar aminoasitlere ihtiyaç duyar. Bunun için protein ve amino asit içeren peynir, yumurta, tavuk, hindi ve fındık gibi besinler tüketilmelidir.

Mineraller ve Vitaminlerin vücudumuza yararları:

Kalsiyum: Kemiklerin yapısına girer, bir yaradan akan kanın pıhtılaşmasına yardım eder.

Demir: Kanımızdaki alyuvarların oksijen taşımalarını sağlar.

Fosfor: Kemiklerin, sinirlerin, hücrelerin hayatı için gerekli bir tuzdur. Yokluğu zekâda durgunluğa, unutkanlığa yol açar.

İyot: Tiroit bezinin iyi çalışmasına, dolayısıyla iç salgı bezlerinin dengeli işlemesine yardım eder.

A Vitamini: En çok tereyağ ve yumurtada bulunur. A vitamini eksikliğinde, büyüme yavaşlar. Sinir sisteminde, sindirimde, deride bozukluklar olur; görme bozuklukları baş gösterir.

B Vitaminleri: Bu çeşit vitaminin birçok türü olduğu için, sayılarla anılırlar. Başlıcaları:

B1, en çok tahıl kabuklarında, sığır etinde bulunur. Eksikliği beriberi hastalığına yol açar.

B2 Vitamini en çok sütte, yumurtada, ette bulunur. Eksikliği deride, gözde bozukluklara yol açar.

B6 Vitamini en çok buğdayda, karaciğerde ve çoğu sebzelerde bulunur. Kansızlıklara, bulantılara, kusmalara iyi gelir.

B12 Vitamini en çok sığır karaciğerinde, böbreğinde, dilinde ve birçok bitkilerin köklerinde bulunur. B12 vitamini kansızlığa, sinir iltihaplarına, siyatiğe iyi gelir.

Biyotin B vitamini türlerinden biridir. Karaciğerde, yumurta sarısında ve mayada bulunur. Eksikliği deri, sinir bozukluklarına, kansızlığa yol açar.

Folik asit önemli B vitaminlerindendir. En çok karaciğerde, balıkta, buğdayda, yulafta, pirinçte, yumurta sarısında, yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Eksikliğinde kansızlık, akyuvarlarda, kanın pıhtılaşmasına yarayan hücrelerde azalma görülür.

C Vitamini: En çok portakal ve limon gibi turunçgiller ile yeşil sebzelerde ve domateste bulunur. C vitamini eksikliğinde, ateşli hastalıklara karşı direnç de azalır; yaralar çabuk kapanmaz.

D Vitamini: En çok karaciğerde, yumurtada, tereyağında bulunur. Bol güneş de vücudun D vitamini ihtiyacını karşılar. D vitamini eksikliği, çocuklarda raşitizm, büyüklerde kemik yumuşaması hastalıklarına yol açar.

E Vitamini: En çok yeşil yapraklı bitkilerde, bitki yağlarında bulunur. Kas zayıflıklarında yararlıdır.

K Vitamini: En çok ıspanak, domateste bulunur. Eksikliğinde, kanın pıhtılaşma süresi uzar, kanamalar baş gösterir.

“Besinlerin insan vücuduna yararlarını araştırınız.” için 68 yanıt

  1. MEREBA ARKADAŞLAR ÇOK İYİ BEN ÖDEVLERİMİ BURDA ALIYORUM BİLEMEDİKLERİMİDE BAYILAYIMMI AĞLIYIMMI BİLEBEDİM ÇOKGÜZEL

  2. Öncelikle kabul ediyorum biraz uzun ama bana çok yardımı dokundu.Siz siz olun metnin tamamen aynısını yazmayın.Kendinize göre bir kaç değişiklik yapın.Ben çok beğendim.(İğrenç diyenlere bakmayın)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.