Bilge’nin düşüncelerine katılıyor musunuz? Neden?

5.sınıf Türkçe ANITTEPE YAYINCILIK dersi için verilen 5. TEMA VATANDAŞLIK SOKAK (Dinleme/İzleme Metni) etkinlik birisi.  Soru şu şekilde:

İnsanlar farklı özelliklere sahiptir. Bizi birbirimizden ayıran fiziksel (boyumuz, kilomuz vb.) ve kişisel (duygu, düşünce vb.) özelliklerimiz vardır. Kimimizin ten rengi, kültürü, dili ve dini farklıdır. Bu özellikler birimizi diğerinden önemli yapmaz. Farklılıklara saygı göstermeliyiz.

  • Bilge, bu sözlerle insanlara eşit davranılması ve adil olunmasını istiyor. Bilge’nin düşüncelerine katılıyor musunuz? Neden?

Bilge’nin insanlara eşit davranılması ve onlara karşı ayrım gözetmeksizin adil olunmasını gerektiği düşüncelerine katılıyorum. Çünkü dünyadaki her insanın yaşama ve adil davranılma hakkı vardır. Onların doğuştan gelen fiziksel farklılıklarına ve kişisel tercihlerine saygı göstermeliyiz. Bu farklılıklar ve tercihler onları diğer insanlardan daha önemli veya daha üstün yapmaz. Eğer bu şekilde davranmazsak dünyada sürekli bir üstün gelme çabası yaşanır ve dünya adaletin olmadığı, güçlünün diğerlerini ezdiği yaşanmaz bir yer haline gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.